Jak vychladnout notebook

Notebook je obvykle poměrně výkonný počítač v kompaktním balení.Tato kombinace síly a kompaktnosti často vede k přehřátí notebooku, zejména pokud notebook není provozován velmi pečlivě.

Diagnostika přehřátí notebooku je velmi jednoduchá.Při přehřátí je kufřík na laptop zpravidla příliš horký, což ztěžuje jeho práci.Notebook také zahřeje stůl a vedle něj stojí objekty, což také není příliš příjemné.Ve zvláště závažných případech to má za následek snížení výkonu, zamrznutí, náhlé restartování nebo dokonce selhání.

Problémy s chlazením notebooku

Mnoho uživatelů se v souvislosti s podobným problémem ptá, jak notebook vychladnout.Abychom tento problém vyřešili, musíme nejprve zvážit hlavní důvody, které vedou k problémům s chlazením.

  1. Slabý systém chlazení. V různých notebookech funguje chladicí systém odlišně.U některých modelů notebooků je chladicí systém úspěšnější než v jiných.Některé modely jsou proto náchylnější k problémům s chlazením.To je třeba vzít v úvahu ve fázi výběru notebooku.Zpravidla stačí seznámit se s recenzemi a recenzemi, abyste pochopili, zda je notebook náchylný k přehřátí.Pokud je však notebook již zakoupen, pak je přemýšlení příliš pozdě.
  2. Prachchladicí systém notebooku. Stejně jako stolní počítač je laptop velmi ovlivněn prachem, který se nevyhnutelně shromažďuje v chladicím systému notebooku.Když se hromadí příliš mnoho prachu, chladicí systém jednoduše přestane zvládat své úkoly.
  3. Poškození chladicího systému. Poškození chladicího systému nevyhnutelně vede k problémům s přehřátím.Jedním z typických problémů je oddělení teplo vodivé plochy od povrchu procesoru.Může to být způsobeno vibracemi, rázy nebo pouze závadami z výroby.
  4. Porucha notebooku. Používání notebooku v nevhodných podmínkách může způsobit problémy s chlazením.

Pokud tedy máte podezření na přehřátí počítače, musíte nejprve zkontrolovat teplotu pomocí programu HWmonitor.Existují i ​​jiné programy pro kontrolu teploty.Nejspolehlivější a nejjednodušší z těch bezplatných.

Chcete-li zjistit, jaké teploty se váš notebook zahřívá, musíte spustit program HWmonitor a vytvořit zatížení.Například hrajte náročnou hru.

Přípustné hodnoty teploty pro notebooky jsou o něco vyšší než pro stolní počítače.Při zatížení lze zvážit běžné teploty:

Pokud jsou tyto hodnoty závažnéjsou překročeny, pak máte problémy s chlazením notebooku.

Jak zchladit notebook

Správná instalace notebooku. Při instalaci notebooku je třeba dbát na to, aby nic nezasahovalo do sání a foukání vzduchu.Většina notebooků je navržena pro čerpání vzduchu zespodu.Proto by měl být notebook pouze na pevném povrchu.Také se ujistěte, že žádné předměty neblokují výstupní otvory.Obvykle se nacházejí na boku nebo na zadní straně notebooku.

Zvedněte notebook nad povrch. Za účelem zlepšení chlazení notebooku musí být notebook zvednut nad povrch stolu.Za tímto účelem můžete něco umístit pod zadní část zařízení (za obrazovku).Notebook bude tedy umístěn v úhlu.Tím se zlepší chlazení notebooku a nebude to rušit vaši práci.

Použití zvláštního stojanu. Na prodej lze nalézt speciální chladicí podložky pro notebook.Stojany jsou vybaveny jedním nebo více ventilátory, které foukají kolem spodní části notebooku.Tyto podpory jsou napájeny z portu USB a mohou výrazně zlepšit chlazení notebooku.

Čištění chladicího systému. Aby se zbavil prachu, který byl shromážděn v chladicím systému notebooku, musíte jej rozebrat.Nejlepší je nezúčastnit se amatérských představení a dát notebook do rukou kvalifikovaných odborníků.V opačném případě mohou být opravy mnohem dražší.

Diagnostika a opravy. Pokud je problém s chlazenímnelze výše uvedenými metodami vyřešit, pak je pravděpodobně chladicí systém mimo provoz a notebook musí být uveden pro diagnostiku a opravu.