Jak vyčistit počítač od prachu

Dříve nebo později se v jakékoli systémové jednotce hromadí tolik prachu, že začne snižovat účinnost chlazení součástí počítače.V důsledku se počítač přehřeje a pokud je tento problém dříve či později ignorován, může to vést k selhání a vážné opravě.Abyste předešli možnému poškození, je nutné počítač očistit od prachu.V tomto článku vám řekneme, jak počítač vyčistit od prachu doma, aniž byste kontaktovali odborníka.

1. Vypněte napájení.

První věcí, kterou musíte udělat, je úplné odpojení systémové jednotky od napájení.Chcete-li to provést, odpojte jej od sítě.Je také lepší odpojit všechny ostatní kabely připojené k systémové jednotce, jinak budou při čištění počítače rušit.

2.Sejměte boční kryt a část součástí počítače.

Poté položte počítač na bok a sejměte boční kryt, proto budete muset odšroubovat dva šrouby na zadní straně systémové jednotky.Po odstranění krytu můžete počítač začít čistit.

K čištění počítače od prachu jej nemusíte úplně rozebírat.Zpravidla stačí vyjmout grafickou kartu a další karty připojené ke slotům PCI a PCI Express.To bude nutné provést, protože chladicí systém grafické karty je umístěn na dně a bude obtížné jej vyčistit od prachu, aniž by byl odstraněn.V jednom z článků jsme již hovořili o tom, jak vyjmout a nainstalovat grafickou kartu.Ostatní karty PCI a PCI Express budou rušit čištění prachuve spodní části systémové jednotky.Může být také nutné odpojit kabely SATA, pokud komplikují zaprášení, záleží na konstrukci vaší systémové jednotky.Odpojení dalších součástí počítače je volitelné.

3.Opatrně odstraňte prach štětcem.

K očištění počítače od prachu budete potřebovat běžný štětec o velikosti štětin až 1 cm a vysavač k odstranění odstraněného prachu.

Jak tedy vyčistit počítač štětcem?Pomocí lehkých a čistých tahů štětcem odmetete prach z komponent počítače.Zvláštní pozornost by měla být věnována čištění prachu z radiátorů na procesoru a grafické kartě.Opatrně zametejte prach z radiátorů a přilepte kartáč mezi lopatky chladiče.Prach z horní části pevných disků (část disku pokrytá kovovou deskou) lze odstranit suchým hadříkem.

4. Odstraňujeme zbytky prachu v systémové jednotce.

Když se odstraní veškerý prach z komponent počítače, musíte počítač postavit ve svislé poloze a odstranit prach nahromaděný na spodní straně systémové jednotky.K tomu lze použít vysavač nebo suchý hadřík.To je také třeba provést opatrně, protože ve spodní části systémové jednotky je zpravidla umístěno velké množství různých kabelů.

5. Vracíme počítač do provozního stavu.

Poté, co jsme počítač očistili od prachu, musíme znovu nainstalovat grafickou kartu a další vyjmuté desky.Nezapomeňte také připojit kabely, které jste odpojili běhemsklizeň.

Poté můžete zavřít kryt systémové jednotky a připojit k němu všechny kabely.