Jak vyčistit registr

Registr Windows nebo registr Windows je databáze, která se používá k ukládání nastavení operačního systému a nainstalovaných programů.Registr byl vytvořen jako náhrada za soubory INI, které byly dříve použity k uložení nastavení.Registr Windows se poprvé objevil v operačním systému Windows 3.1, který byl vydán v roce 1992.Od té doby se registr používá ve všech verzích operačního systému Windows, včetně nejvíce nového systému Windows 8.

V tomto článku si povíme o tom, proč a co je registr ucpaný, a jak vyčistit registr Windows 7 nebo Windows 8.

Proč a proč je registr Windows ucpaný

V procesu práce s operačním systémem se do registru zadává mnoho nových záznamů.Zejména mnoho nových položek se objeví během instalace a prvního spuštění programů.V takových případech se všechna nastavení nainstalovaných programů dostanou do registru.A během odstraňování nainstalovaných programů nebudou odstraněny všechny záznamy.Většina z nich zůstává v registru Windows.

Nyní si představte, že takový proces instalace a odebrání programů trvá měsíce nebo dokonce roky, zatímco je operační systém spuštěn.Časem samozřejmě počet irelevantních a zastaralých záznamů v registru začíná dosahovat obrovských rozměrů.

A všechny tyto záznamy akumulované po dlouhou dobu zpomalují provoz operačního systému s registrem aodpovídajícím způsobem zpomalit provoz samotného operačního systému a nainstalovaných programů.

Jak vyčistit registr Windows

V současné době existuje obrovské množství programů určených k čištění registru.V tomto článku se však budeme zabývat procesem čištění registru pomocí příkladu CCleaner.Program CCleaner byl vyvinut od roku 2003. Od té doby se etabloval jako spolehlivé a bezpečné řešení problémů s registrem.Program si můžete stáhnout z oficiálního webu, je zcela zdarma.

Chcete-li vyčistit registr, spusťte program CCleaner a přejděte na kartu „Registr“.

Zde uvidíte seznam problémů s registrem, které CCleaner vyřeší během své činnosti.Ve výchozím nastavení je povoleno ověřování všech možných problémů, ale pokud chcete, můžete zakázat zbytečné kontroly.

Chcete-li zahájit vyhledávání problémů v registru Windows, klikněte na tlačítko „Vyhledat problémy“.

Po ukončení vyhledávání uvidíte seznam problémů, které může CCleaner vyřešit.Chcete-li vyčistit registr od těchto problémů, klikněte na tlačítko "Opravit".

Kromě čištění registru pomocí CCleaner můžete také vyčistit jiná nerelevantní data nahromaděná v operačním systému Windows.Chcete-li to provést, přejděte na kartu "Čištění".Zde můžete odstranit nepotřebné dočasné soubory, soubory cookie, mezipaměť prohlížeče atd.

Na kartě „Čištění“ jsou další dvě karty.Toto je karta Windows, zde můžetemazat aktuální data, která se vztahují k samotnému operačnímu systému, jakož i na kartě Aplikace, můžete zde mazat aktuální data z jiných programů.

Chcete-li tato data vymazat, stačí kliknout na tlačítko „Analýza“ a poté na tlačítko „Vymazat“.