Jak vytvořit bat soubor

V tomto článku pokračujeme v řadě materiálů o příkazovém řádku.V tomto článku se naučíte, jak vytvořit soubor BAT a jak jej používat.

Co je soubor BAT

Soubor BAT (známý také jako dávkový soubor nebo dávkový soubor) je textový dokument s příponou.BAT, který obsahuje příkazy, které je třeba provést pomocí příkazového řádku.Po spuštění takového souboru se spustí program CMD, který přečte příkazy z daného souboru a následně je provede.

Pomocí souborů BAT lze automatizovat mnoho procesů.Například pomocí souboru BAT můžete spouštět programy, zálohovat soubory, archivovat data a mnohem více.

Vytvoření souboru BAT

Vytvoření souboru BAT je velmi jednoduché.Chcete-li to provést, stačí spustit jakýkoli jednoduchý textový editor, jako je například Poznámkový blok, zadat příkazy a uložit s příponou BAT.

Všechno poté se ve složce, kterou jsme určili při ukládání souboru, objeví soubor BAT.Chcete-li jej spustit, stačí na něj dvakrát kliknout.

Spuštění souboru BAT můžete také spustit z příkazového řádku.Stačí zadat jeho adresu.

Pokud chcete pokračovat v úpravách souboru BAT, například přidat nové příkazy, musíte soubor BAT znovu otevřít pomocí textového editoru.To se pohodlně provádí pomocí místní nabídky.

Klikněte pravým tlačítkemkliknutím na soubor BAT a vyberte „Změnit“.Poté se spustí editor Poznámkového bloku, ve kterém můžete upravit svůj BAT soubor.