Jak zakázat touchpad na notebooku

Notebook je primárně mobilní zařízení.Při vývoji nového modelu se inženýři snaží usnadnit používání notebooku mimo domov nebo kancelář.Proto jsou všechny notebooky vybaveny touchpadem.

Pokud je však dotykový panel velmi užitečný mimo obvyklé pracoviště, pak doma nebo v kanceláři, kde je možné připojit myš, přináší to více nepříjemností než výhod.Mnoho uživatelů se proto zajímá o otázku, jak zakázat touchpad na notebooku.

Metoda č. 1. Deaktivujte dotykovou plochu tlačítkem.

Pokud chcete zakázat touchpad na svém notebooku, musíte nejprve pečlivě prozkoumat samotný touchpad.U mnoha modelů notebooků je vedle touchpadu umístěno speciální tlačítko pro jeho vypnutí.Pokud existuje takové tlačítko, stačí na něj kliknout.

Pokud neexistuje žádné samostatné tlačítko, pak možná existuje dotykové tlačítko na samotném dotykovém panelu.Takové tlačítko je obvykle označeno tečkou.Chcete-li touchpad deaktivovat pomocí dotykového tlačítka, stačí na něj kliknout dvakrát v řadě (dvojité kliknutí).

Metoda č. 2. Deaktivujte touchpad pomocí tlačítka Fn.

Notebooky mají funkční klávesu Fn.Používá se k aktivaci a deaktivaci různých funkcí notebooku.Pokud notebook nemá tlačítko pro deaktivaci touchpadu, musí existovat kombinace kláves s tlačítkem Fn, která tuto funkci implementuje.

Ve většině případů se používají následující kombinace kláves:

  • ZapnutoNotebooky ASUS: Fn + F9 nebo F7
  • Notebooky Lenovo: Fn + F8 nebo F5
  • Na notebooky DELL: Fn + F5
  • Notebooky ACER: Fn + F7;
  • Na notebookech Samsung: Fn + F5 nebo F6;
  • U notebooků Sony Vaio: Fn + F1;
  • Na notebookech Toshiba: Fn + F5;

Cpříručka č. 3. Vypnutí softwaru touchpadu.

Abyste deaktivovali touchpad v nastavení Windows, musíte otevřít ovládací panel a přejít do části „Hardware a zvuk - myš“.

V okně, které se otevře, musíte přejít na kartu „Nastavení zařízení“.V některých případech lze tuto kartu nazvat jinak, například „ELAN“.

Na kartě „Nastavení zařízení“ klikněte na tlačítko „Zakázat“.Poté bude dotykový panel vašeho notebooku deaktivován.

V některých případech má karta „Nastavení zařízení“ také funkci „Odpojit při připojování externí USB myši“.Pokud je tato funkce aktivována, bude touchpad fungovat pouze v případě, že myš není k notebooku připojena.

Důležité je, že pokud otevřete okno „Hardware a zvuk - myš“, ale neexistuje žádná karta „Nastavení zařízení“ nebo „ELAN“, nemáte nainstalované ovladače touchpadu.Nainstalujte ovladač a restartujte počítač.Poté se zobrazí požadovaná karta.

Metoda číslo 4. Zakázání touchpadu pomocí systému BIOS

Pokud chcete touchpad na notebooku jednou provždy deaktivovat, můžete to provést prostřednictvím systému BIOS.Chcete-li to provést , přejděte na BIOS a najděte funkci nazvanou „Internal Pointing Device“.Tato funkce je obvykle umístěna v části Upřesnit.

Najdeme funkci „Internal Pointing Device“ a změníme její hodnotu z „Enabled“ na „Disabled“.Poté ukončíme BIOS s uložením nastavení (to lze provést stisknutím tlačítka F10).Po restartování notebooku bude váš touchpad zcela deaktivován.