Jak zjistit, jaká je moje grafická karta v systému Windows 7

Ne všichni uživatelé vědí, která grafická karta je v počítači nainstalována.Zvláště pokud sami nesestavili počítač, ale koupili hotovou sestavu.Dříve či později se tito uživatelé potýkají se situací, kdy potřebují znát název modelu grafické karty.Například za účelem aktualizace ovladačů nebo zjištění, zda existuje podpora DirectX 11.V tomto článku si povíme o tom, jak zjistit, jakou grafickou kartu mám v systému Windows 7.

Metoda č. 1. Jak zjistit, jakou grafickou kartu mám v systému Windows 7 pomocí Správce zařízení.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit vaši grafickou kartu ve Windows 7, je otevřít Správce zařízení.Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout.Například můžete kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu „Tento počítač“ (ikona, nikoli zástupce) a vybrat položku „Vlastnosti“.Poté se otevře okno „Zobrazit základní informace o vašem počítači“.Zde můžete otevřít Správce zařízení.Stačí kliknout na příslušný odkaz v postranní nabídce.

Správce zařízení můžete otevřít také pomocí nabídky Start nebo úvodní obrazovky systému Windows 8. Stačí do vyhledávacího pole zadat frázi „Správce úloh“ a otevřít program.který operační systém pro vás najde.

Poté, co Správce úloh nějakým způsobem otevřete, musíte najít sekci „Video adaptéry“.Po otevření této části uvidíte název grafické karty.

V našem případě se grafická karta nazývá ASUS EAH6670.

Metoda číslo 2. Jak zjistit vaši grafickou kartuve Windows 7 pomocí příkazu DXDIAG.

V operačním systému Windows 7 (stejně jako ve Windows 8 a Windows 10) existuje příkaz nazvaný DXDIAG.Pomocí tohoto příkazu můžete vyvolat okno s informacemi o DirectX, jakož i základními informacemi o počítači.Pokud chcete rychle zjistit, jakou grafickou kartu jste, musíte stisknout kombinaci kláves Windows + R a zadat příkaz DXDIAG.

Poté se před vámi objeví okno s názvem „DirectX Diagnostic Tool“, zde musíte přejít na záložku „Screen“.Na této kartě se v horní části okna zobrazí název grafické karty.

Metoda číslo 3. Jak zjistit, jaký typ grafické karty mám na Windows 7 pomocí specializovaných programů.

K zobrazení technických charakteristik počítače můžete také použít specializované programy.Můžete například použít programy jako PC Wizard nebo Everest.Pro náš účel je však vhodný i jednodušší program.Například GPU-Z.

GPU-Z je malý bezplatný nástroj, který nevyžaduje instalaci.Je určen k získání informací o technických vlastnostech grafické karty, stejně jako o její teplotě a dalších provozních parametrech.Chcete-li zjistit grafickou kartu, stačí spustit program GPU-Z.

Na samém vrcholu programu bude uveden název modelu grafické karty.