Jak zjistit kapacitu procesoru, 32 nebo 64 bitů?

Při instalaci operačního systému má mnoho uživatelů otázku, kterou verzi systému nainstalovat, 32 nebo 64 bitů.Samozřejmě ve většině případů bude 64bitová verze lepší, ale podporuje ji počítač?Závisí to na kapacitě procesoru.Nyní se podíváme na několik způsobů, jak určit kapacitu procesoru nainstalovaného v počítači.

Určete kapacitu procesoru svým jménem[[PN 11]

Snad nejjednodušším způsobem, jak zjistit kapacitu procesoru, je zjistit jeho přesný název a vidět jeho vlastnosti na internetu.Název procesoru můžete zjistit mnoha způsoby.Pokud je například počítač se systémem Windows 7/8/10, můžete stisknout kombinaci kláves Windows-Pause /Break a v otevřeném okně zobrazit název procesoru.Pokud počítač ještě nemá nainstalován operační systém nebo se nespustí, můžete najít název procesoru v systému BIOS.

Poté, co zjistíte název svého procesoru, zadejte jej do libovolného vyhledávače a vyhledejte vlastnosti.V charakteristice procesoru by měla být informace o jeho kapacitě.Následující obrázek ukazuje, jak vypadají vlastnosti procesoru na webu ark.intel.com.

Architektura Intel 64 a 64bitová sada instrukcí znamenají, že procesor je 64bitový.

Kapacitu procesoru určujeme pomocí příkazového řádku

K určení kapacity procesoru můžete také použít příkazový řádek Windows a příkaz „SYSTEMINFO“.Chcete-li to provést, otevřete nabídku Start a do vyhledávání zadejte příkaz „CMD“ nebo jiným způsobem otevřete příkazový řádek.Po otevření příkazového řádku zadejte příkaz „SYSTEMINFO“.

V důsledku toho se na příkazovém řádku zobrazí informace o vašem počítači.Zde musíte věnovat pozornost řádku "Procesory".Pokud je na této lince uvedeno „Rodina x64“, znamená to, že kapacita procesoru je 64 bitů.

Kapacitu procesoru určujeme pomocí programů třetích stran

Pokud máte možnost nainstalovat do počítače speciální program, pak je to také dobrý způsob, jak určit kapacitu procesoru.Pro tyto účely můžete použít bezplatný program CPU-Z.

Spusťte v počítači program CPU-Z a zobrazte seznam pokynů, které procesor podporuje.Pokud tento seznam obsahuje pokyny jako „x86-64“ nebo „EM64T“, znamená to, že máte 64bitový procesor.