Jak zjistit, kolik Hertzů má monitor

Jednou z nejdůležitějších vlastností monitoru je frekvence jeho aktualizace nebo se nazývá také „hertz“.Měří se v Hertzech a udává počet aktualizací obrazovky monitoru za sekundu.

Pro většinu moderních monitorů je „Hertz“ obrazovky 60 Hertzů.To znamená, že se obraz na obrazovce mění 60krát za sekundu.U drahých herních monitorů může být obnovovací frekvence 100, 120, 144 nebo dokonce 240 Hertzů.Taková vysoká frekvence je nutná k vytvoření plynulejšího a pohodlnějšího obrazu ve hře.

V tomto článku si povíme, jak zjistit, kolik Hertzů je na vašem monitoru, a jak změnit „hertz“, pokud monitor tuto funkci podporuje.

Obnovovací frekvence monitoru ve Windows 10

Pokud používáte Windows 10, abyste zjistili, kolik Hertzů má váš monitor, musíte na pracovní plochu kliknout pravým tlačítkem a v nabídce, která se otevře, vyberte „Nastavení obrazovky“.

Výsledkem je, že v nabídce „Možnosti“ uvidíte sekci „Obrazovka“.Zde najdete použité rozlišení a orientaci obrazovky, ale zde nejsou žádné informace o poklesech monitoru.Chcete-li získat tyto informace, musíte kliknout na odkaz „Vlastnosti grafického adaptéru“, který se nachází téměř na samém spodku okna.

V okně s vlastnostmigrafický adaptér, přejděte na kartu „Monitor“.Zde v rozevíracím seznamu bude zobrazena aktuální obnovovací frekvence obrazovky.

Pokud monitor podporuje několik režimů provozu s různými čísly Hertzů, můžete v tomto rozevíracím seznamu zvolit jinou frekvenci.Pokud taková podpora neexistuje, bude v seznamu k dispozici pouze jedna frekvence.Například na obrázku výše je 60 Hertzů.

Četnost aktualizace monitoru ve Windows 7

Pokud používáte Windows 7, zjistěte, kolik Hertzů na monitoru je třeba trochu odlišným způsobem.Chcete-li začít, klepněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte příkaz „Rozlišení obrazovky“.

Poté klikněte na odkaz „Pokročilá nastavení“.

V nabídce, která se otevře, přejděte na kartu „Monitor“.

Zde, stejně jako v systému Windows 10, existuje rozevírací nabídka, která ukazuje, kolik Hertzů má monitor aktuálně.Zde můžete také zvolit jiný hertz, pokud to váš monitor podporuje.

Obnovovací frekvence monitoru v nastavení grafické karty

Pomocí nastavení grafické karty můžete také zjistit, kolik Hertzů má váš monitor.V případě grafické karty od NVIDIA musíte kliknout pravým tlačítkem myši na plochu a přejít na „ Ovládací panel NVIDIA “.

Dále musíte otevřít sekci „Změnit rozlišení“.

V důsledku toho se před vámi otevře okno označující aktuální rozlišení a obnovovací frekvenci obrazovky.

V případěgrafické karty od společnosti AMD je třeba stejným způsobem otevřít AMD Catalyst Control Center a přejít do části „Správa plochy - Vlastnosti plochy“ nebo „Moje obrazovky - Vlastnosti obrazovky“.