Jak zjistit, kolik RAM je v počítači

RAM je jednou z hlavních součástí moderního počítače.RAM je k dispozici ve stolních počítačích, tabletech, smartphonech, routerech a dalších podobných zařízeních.Jednou z hlavních charakteristik RAM je její velikost.Čím více paměti RAM, tím rychleji počítač běží.Proto, když počítač začne pracovat ne tak rychle, jak bychom chtěli, vyvstává otázka pro uživatele, jak zjistit, kolik RAM je v počítači nainstalováno.

Metoda číslo 1. Množství paměti RAM můžete zjistit pomocí standardních funkcí systému Windows.

Chcete-li zjistit, kolik paměti RAM je v počítači nainstalováno, otevřete Vlastnosti systému.Chcete-li to provést, klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu „ Tento počítač “ a otevřete položku „Vlastnosti“.

Poté uvidíte okno, ve kterém najdete základní informace o vašem počítači.V části „Systém“ bude uvedeno množství paměti RAM dostupné pro operační systém.

Pokud máte 64bitový operační systém, bude tato částka přesně odpovídat množství nainstalované paměti RAM.Pokud máte 32bitový operační systém, pak je situace možná, když je v počítači nainstalováno více paměti RAM, než váš operační systém Windows „vidí“.V takových situacích je lepší zkontrolovat množství paměti RAM pomocí specializovaných programů.

Metoda číslo 2. Množství paměti RAM můžete zjistit pomocí specializované pamětiprogramy.

Zjistěte, kolik RAM v počítači je možné pomocí jakéhokoli programu pro diagnostiku počítače.Jako příklad použijeme program CPU-Z.Spusťte program a přejděte na kartu „Paměť“.

Naproti položce „Velikost“ je uvedeno, kolik RAM je v počítači.Podrobnější informace o každém nainstalovaném modulu RAM získáte na kartě „SPD“.

Metoda číslo 3. Pomocí systému BIOS můžete zjistit, kolik paměti RAM v počítači je.

Pokud operační systém ještě není v počítači nainstalován, můžete stále zjistit množství paměti RAM.

K tomu je třeba zadat BIOS a najít sekci se systémovými informacemi.Zde se zobrazí informace o nainstalovaném procesoru a RAM.