Jak zjistit, která čipová sada je na základní desce

Čipset je základem jakékoli základní desky.Je to čipová sada, která určuje hlavní funkce, které deska obsahuje.V závislosti na architektuře procesoru může být čipová sada odpovědná za komunikaci s pamětí, grafickou kartou, rozšiřujícími kartami a rozhraními pro připojení interních a externích zařízení.V tomto materiálu uvážíme několik metod najednou, které vám umožní zjistit název čipové sady základní desky.

Jak rozpoznat čipovou sadu základní desky bez Windows

Nejjednodušší a nejspolehlivější způsob, jak zjistit čipovou sadu základní desky, je zjistit název modelu samotné základní desky a poté zjistit její vlastnosti na internetu.A již v charakteristikách základní desky bude čipová sada, na jejímž základě je postavena, vždy uvedena.Tato možnost bude fungovat v každém případě, s jakoukoli základní deskou a bez ohledu na to, zda počítač funguje nebo ne.

Existuje několik způsobů, jak určit model základní desky.Například v mnoha případech se název základní desky objeví na obrazovce počítače okamžitě po zapnutí, během procedury POST.Během zastavení počítače můžete zastavit počítač stisknutím klávesy Pause /Break.Poté můžete prohlížet informace na obrazovce a najít název základní desky.Vv některých případech bude čipová sada sama označena přímo na obrazovce POST, ale ve většině případů bude pouze název základní desky.

Pokud máte moderní základní desku, nemusí se během procedury POST na obrazovce objevit žádné informace.V takovém případě lze název základní desky zobrazit v nastavení systému BIOS.Chcete-li to provést, ihned po zapnutí počítače, během procedury POST, stisknutím klávesy zadejte nastavení systému BIOS (obvykle se jedná o klávesu Delete).Ve většině případů bude název základní desky uveden již na úvodní obrazovce systému BIOS.

V nejextrémnějším případě můžete jednoduše odstranit boční kryt systémové jednotky a zjistit, jaký název je uveden přímo na samotné desce plošných spojů.Ve většině případů je název základní desky uveden vedle slotu PCI Express.

Poté, co zjistíte, jak se vaše základní deska nazývá, můžete zjistit název její čipové sady.Chcete-li to provést, jednoduše zadejte název tabule do libovolného vyhledávače a přejděte na oficiální webovou stránku svého výrobce.

Na webových stránkách výrobce základní desky přejděte do části „Specifikace“ nebo „Specifikace“.

Zde najdete název čipové sady základní desky a její další vlastnosti.

Jak určit čipovou sadu základní desky na pracovním počítači

Pokud je počítač spuštěn a na něm je nainstalován systém Windows, můžete zjistit název základní desky pomocí vestavěného počítače.nástroje.Můžete například stisknout kombinaci kláves Win-R a v okně, které se otevře, spustit příkaz „msinfo32“.

V důsledku toho se otevře okno „Systémové informace“.Zde budou na hlavní obrazovce programu shromažďovány všechny základní informace o vašem počítači.Mimo jiné bude uveden název základní desky.

Také informace o názvu základní desky lze získat pomocí příkazů „wmic baseboard get Manufacturer“ a „wmic baseboard get product“.První příkaz zobrazí jméno výrobce desky a druhý přesný název modelu.Tyto příkazy zadejte do příkazového řádku (cmd).

Po obdržení informací o základní desce můžete najít název čipové sady hledáním na internetu, jak je popsáno výše.

Jak určit čipovou sadu základní desky pomocí programů

Můžete také okamžitě zjistit název čipové sady základní desky, aniž byste hledali funkce na internetu.K tomu však musíte nainstalovat speciální, abyste si mohli prohlédnout vlastnosti počítače.

Například můžete použít bezplatný obslužný program CPU-Z.Spusťte tento program a přejděte na kartu „Mainboard“.Zde, mimo jiné informace o základní desce, bude uveden název její čipové sady.Název Northbridge čipové sady bude uveden v řádku „Čipset“ a název Southbridge v řádku „Southbridge“.

Pokud má základní deska pouze jižní most, bude v řádku „Chipset“ uvedena architektura procesoru a v řádku „Southbridge“ bude uveden název čipové sady.Také vProgram CPU-Z zjistí výrobce základní desky a její přesný název.Tyto informace lze použít k nalezení charakteristik rady na internetu.

Použití CPU-Z není nutné.Existuje mnoho dalších programů pro prohlížení charakteristik počítače, které lze použít k získání informací o čipové sadě základní desky.Můžete například použít bezplatné programy jako Piriform Speccy, HWiNFO64, PC Wizard.