Jak zjistit, která grafická karta je v počítači

Grafická karta je jednou z hlavních součástí jakéhokoli počítače.Koneckonců je to grafická karta, která se podílí na tvorbě a zobrazování obrazu na obrazovce.

V tomto článku se budeme zabývat třemi metodami, které vám pomohou určit, která grafická karta je v počítači nainstalována.

Grafickou kartu určujeme prostřednictvím Správce zařízení

) Nejjednodušší způsob, jak zjistit, která grafická karta je v počítači nainstalována, je použít vestavěný nástroj Windows nazvaný „Správce zařízení“.Tento nástroj umožňuje zjistit, jaká zařízení a součásti se s počítačem používají.Pomocí Správce zařízení můžete také spravovat připojená zařízení.Můžete například povolit nebo zakázat zařízení a také nainstalovat nebo odinstalovat ovladač pro zařízení.

Ve Windows existuje mnoho různých způsobů, jak otevřít „Správce zařízení“.Například můžete použít vyhledávání v nabídce Start.Chcete-li to provést, jednoduše otevřete nabídku Start a do vyhledávacího pole zadejte „Správce zařízení“.

Můžete také otevřít nabídku Run (to se provádí kombinací kláves Windows-R) a zadat příkaz „mmc devmgmt.msc“.

Po otevření Správce zařízení před vámiZobrazí se seznam zařízení a součástí, které se používají v počítači.V tomto seznamu musíte najít sekci „Video adaptéry“ a otevřít ji dvojitým kliknutím.

Díky tomu uvidíte seznam grafických karet nainstalovaných v počítači.

Jak vidíte, tento způsob určení grafické karty v počítači je velmi jednoduchý.Metoda však funguje, pouze pokud jsou v počítači nainstalovány ovladače grafické karty.

Grafickou kartu určujeme pomocí diagnostického nástroje DirectX

Další poměrně jednoduchý způsob, jak zjistit grafickou kartu, je použití vestavěného nástroje Windows nazvaného „DirectX Diagnostic Tool“.Jak asi uhodnete, tento nástroj je navržen tak, aby hledal problémy související s DirectX, ale můžeme jej použít k získání informací o grafické kartě.

Chcete-li spustit diagnostický nástroj DirectX, musíte otevřít nabídku Run (kombinace kláves Windows-R) a zadat příkaz DXDIAG.

Po otevření „Diagnostických nástrojů DirectX“ přejděte na kartu „Obrazovka“.Zde bude uveden název grafické karty a některé technické informace o ní.

Stejně jako v předchozím případě nemusí tato metoda fungovat, pokud v počítači nejsou nainstalovány ovladače grafické karty.

Grafickou kartu určujeme pomocí programů třetích stran

Pokud v počítači nejsou nainstalovány žádné ovladače, musíte pro stanovení grafické karty použít programy třetích stran.NapříkladMůžete použít bezplatný program GPU-Z.Tento program vám pomůže nejen určit název vaší grafické karty, ale také všechny její hlavní vlastnosti.

Používání GPU-Z je velmi jednoduché, stačí ho spustit v počítači.Po spuštění programu můžete grafickou kartu určit podle informací uvedených v poli „Název“.

Také v programu GPU-Z můžete vidět jméno výrobce, který tuto desku vydal (nebýt zmaten výrobcem čipů).

Informace o výrobci grafické karty jsou uvedeny v poli „Subvendor“.