Jak zjistit, která grafická karta v počítači

Prohlížení informací o technických vlastnostech počítače je jedním z typických úkolů, s nimiž se musí každý uživatel vypořádat.V tomto článku si povíme, jak zjistit, která grafická karta je v počítači.

Metoda č. 1. Správce zařízení.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, která grafická karta je v počítači, je použít nástroj s názvem Správce zařízení.Tento nástroj je zabudován do operačního systému Windows a je k dispozici ve všech jeho verzích.

„Správce zařízení“ můžete otevřít různými způsoby.Například můžete použít vyhledávání v nabídce Start.Otevřete nabídku Start a zadejte hledaný výraz „Správce zařízení“.Poté otevřete nalezenou aplikaci.

Můžete také použít příkaz „mmc devmgmt.msc“.Chcete-li to provést, otevřete nabídku Spustit pomocí kombinace kláves Windows + R a zadejte tento příkaz do okna.

Dalším způsobem, jak spustit „Správce úloh“, je „Ovládací panel“ nebo vlastnosti počítače.Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu „Tento počítač“ a vyberte „Vlastnosti“.Poté se před vámi otevře okno „Systém“, přístupné také z ovládacího panelu podél cesty „Ovládací panely - Systém a zabezpečení - Systém“.V tomto okně bude v levé postranní nabídce odkaz na „Správce zařízení“.

Otevřeli jste tedy „Správce zařízení“.Dále musíte otevřít sekci „Video Adapters“ a zjistit, na které grafické kartě je nainstalovanápočítač.

Metoda číslo 2. Diagnostický nástroj DirectX.

Dalším způsobem, jak zjistit, která grafická karta je v počítači, je nástroj nazývaný Diagnostický nástroj DirectX.Abyste mohli tento nástroj zavolat, musíte otevřít nabídku Spustit (k tomu použijte kombinaci kláves Windows + R) a zadejte příkaz „dxdiag“.

Příkaz dxdiag můžete také zadat při hledání v nabídce Start.

Po provedení příkazu „dxdiag“ se zobrazí okno s názvem „DirectX Diagnostic Tool“.V tomto okně se zobrazí základní informace o vašem počítači.Chcete-li zobrazit použitou grafickou kartu, musíte přejít na kartu „Obrazovka“.

Na kartě na obrazovce se zobrazí název grafické karty a základní informace o ní.

Metoda č. 2. Používáme program GPU-Z.

V některých případech nemusí výše uvedené způsoby prohlížení informací o nainstalované grafické kartě fungovat.Pokud je například grafická karta nová a ovladače nejsou nainstalovány, název grafické karty se ve Správci zařízení nezobrazí.

V takových případech se musíte uchýlit k pomoci programů třetích stran.Pro získání informací o grafické kartě je nejlepší použít program GPU-Z.Tento program je zcela zdarma a můžete jej stáhnout z webu vývojáře.

Po spuštění program GPU-Z zobrazí všechny možné informace o vaší grafické kartě.Název grafické karty můžete vidět v horní části okna.

Kromě toho můžete k prohlížení informací o počítači použít jiné programy.Například populární program CPU-Z také umožňuje zjistit, která grafická karta je v počítači.Chcete-li to provést, stačí spustit CPU-Z a přejděte na kartu „Grafika“.

Na rozdíl od GPU-Z však program CPU-Z zobrazuje pouze nejzákladnější informace o grafické kartě.