Jak zjistit, která jednotka v počítači: SSD nebo HDD

Uživatelé, kteří si zakoupili hotový sestavený počítač nebo notebook, často nevědí, která jednotka je v počítači nainstalována, SSD nebo HDD.V tomto článku se podíváme na několik jednoduchých způsobů, jak určit typ jednotky v operačním systému Windows 7, Windows 8 nebo Windows 10.

JakRozpoznat SSD nebo HDD v systému Windows 10

Pokud používáte operační systém Windows 8 nebo Windows 10, můžete zjistit, kterou jednotku na vašem počítači získáte pouhými několika kliknutími myši.Chcete-li to provést, otevřete nabídku Start nebo stiskněte kombinaci kláves Windows-S (pokud máte Windows 8) a do vyhledávání zadejte slovo „Defragmentace“.

Ve výsledcích vyhledávání by se měl objevit program „ Defragmentace a optimalizace disků“.Otevřete jej a uvidíte seznam všech jednotek, které jsou nainstalovány v počítači.V tomto případě bude u každého z těchto disků uveden typ disku, SSD nebo HDD.

Pokud je uvedeno „Solid State Drive“, jedná se o SSD, a pokud „ Hard Disk “, pak HDD.

Jak rozpoznat SSD nebo HDD v systému Windows 7

Pokud používáte operační systém Windows 7 nebo výše popsanou metodu, z nějakého důvodu vám to nevyhovovalo, můžete určit,které řídí váš počítač pomocí programů třetích stran.Například můžete použít program HWiNFO.Spusťte tento program v počítači, přejděte do části „Jednotky“ a vyberte jednotku, jejíž typ musíte označit jako SSD nebo HDD.

Pokud je tato jednotka pevný disk, tj. Pevný disk, pak bude rychlost otáčení (například 7 200 ot /min) uvedena v řádku „Rychlost rotace média“ na pravé straně okna.

Pokud se jedná o jednotku SSD, tj. SSD, bude v řádku „Rychlost rotace média“ zapsáno „SSD Drive (Non-ratation)“).

Pomocí programu Piriform Speccy si také můžete vybrat, která jednotka je v počítači nainstalována.Spusťte tento program v počítači a věnujte pozornost datům v bloku „Úložiště“.Zde najdete informace o všech jednotkách, které jsou připojeny k počítači.

V tomto případě bude vedle polovodičových jednotek (SSD) odpovídající značka.

Pokud není možné tyto programy nainstalovat, můžete jednoduše zjistit název modelu disku a vyhledat informace o něm na internetu.Chcete-li tuto možnost použít, musíte otevřít Správce zařízení.To lze provést různými způsoby, nejjednodušší a nejuniverzálnější je stisknout kombinaci kláves Windows-R a provést příkaz „mmc devmgmt.msc“.

V okně „Správce zařízení“ musíte otevřít sekci „Disková zařízení“.Zde uvidíte seznam všech jednotek v počítači.

Do vyhledávače zadejte název požadovaného disku a prostudujte si informace o něm.Můžete tedy snadno určit typ SSD nebo HDD.