Jak zjistit, kterou verzi PCI Express na základní desce

PCI Express (PCIe, PCI ex) je sériová počítačová sběrnice, která nahradila zastaralé PCI a AGP.Nyní je PCI Express hlavním způsobem připojení komponent k počítači.Spojuje SSD disky, grafické karty, zvukové karty, rozšiřující karty atd.

PCI Express se objevil v roce 2002 a od té doby byly vydány 4 jeho verze (PCI Express 1.0, 2.0,3.0 a 4.0) a v nejbližší budoucnosti se objeví pátá verze (PCI Express 5.0).Všechny tyto verze jsou plně kompatibilní, což vám umožňuje instalovat nová zařízení do starých desek a naopak.V některých případech však stále potřebujete vědět, která verze programu PCI Express se používá na základní desce.O tom se budeme bavit v tomto článku.

Verze PCI Express ve specifikacích základní desky

Pokud potřebujete zjistit, která verze PCI Express se používá na vaší základní desce, pak nejjednodušší způsob, jak získat tyto informace, je z technických specifikací samotné desky.

Chcete-li zjistit vlastnosti desky, musíte znát přesný název jejího modelu.Název modelu najdete ve standardním obslužném programu „ System Information “, který je součástí operačního systému Windows.Chcete-li to provést, stiskněte kombinaci klávesWin-Ra spusťte příkaz msinfo32 “.V okně, které se otevře, se v části „Systémové informace“ zobrazí model hlavní desky.Toto je název vaší základní desky.

Dále musíte do jakéhokoli vyhledávače (například Google) zadat název základní desky a přejít na stránku této základní desky na oficiálních webových stránkách výrobce.

Na stránce základní desky najdete oddíl „ Specifikace “ nebo „ Specifikace “.

Zde budou popsány všechny hlavní vlastnosti desky.Zde bude mimo jiné uvedena verze PCI Express.V tomto případě screenshot ukazuje, že deska je vybavena slotem PCI Express 3.0.

Jak vidíte, existuje-li název základní desky, není zjištění verze PCI Express obtížné.

Verze PCI Express v programu HWiNFO64

Pokud vám výše popsaná metoda způsobuje potíže, můžete použít alternativní možnost.Můžete sledovat verzi PCI Express v bezplatném programu HWiNFO64.Tento program je určen k prohlížení technických vlastností počítače.Mimo jiné můžete vidět verzi PCI Express, kterou základní deska podporuje.

K tomu je třeba stáhnout HWiNFO64 z oficiálních stránek a spustit je ve vašem počítači.Poté otevřete sekci „ Základní deska “ a najděte řádek „ Verze PCI Express podporována “.Zde najdete potřebné informace.

Verze PCI Express v programu GPU-Z

Na některých stránkách se doporučuje sledovat verzi PCI Express v programu GPU-Z.Tato metoda však není zcela správná a v mnoha případech vede k nesprávnému výsledku.

Problém spočívá v tom, že GPU-Z je program pro prohlížení technických specifikací grafické karty nainstalované v počítači.A zobrazuje pouze informace o grafické kartě, nikoli o základní desce.Verze PCI Express, která je uvedena v GPU-Z, je tedy verze, kterou grafická karta podporuje, nikoli základní deska.

Tuto skutečnost můžete ověřit umístěním kurzoru nad zadané informace a vyčkáním na zobrazení výzvy.