Jak zjistit, který ovladač je potřeba pro grafickou kartu

Ovladače je software, který je nezbytný pro normální provoz počítačového hardwaru.Některé ovladače jsou nainstalovány automaticky, ale ve většině případů se o to musí sami starat uživatelé.Pokud máte disk s ovladačem, není jeho instalace obtížný úkol.Často se však stává, že disk je ztracen.V tomto případě musíte vyhledat potřebné ovladače na internetu. Dnes budeme hovořit o tom, jak zjistit, který ovladač je potřebný pro grafickou kartu.

Chcete-li zjistit, který ovladač je potřebný pro grafickou kartu, musíte vědět, která grafická karta je v počítači nainstalována.Informace o nainstalované grafické kartě můžete získat různými způsoby.Pokud je ovladač grafické karty již v počítači nainstalován a chcete jej aktualizovat, najdete název grafické karty ve Správci zařízení.Chcete-li spustit „Správce zařízení“, jednoduše otevřete nabídku „Start“ a použijte vyhledávání.

Můžete také otevřít „Správce zařízení“ příkazem „ mmc devmgmt.msc “.Chcete-li to provést, stiskněte kombinaci kláves Windows-R, zadejte příkaz a stiskněte klávesu Enter.

Poté byste měli vidět okno se seznamem nainstalovaných zařízení.Zde musíte najít sekci „Video adaptéry“, klepněte pravým tlačítkem myši na název grafické karty a otevřete „Vlastnosti“.V okně, které se otevře, vidíte název grafické karty a jejího výrobce.V našem případě se jedná o grafickou kartu Asus EAH6670 Series a výrobce ATI Technologies.

Pokud však v počítači nejsou žádné ovladače pro grafickou kartu, nemusí tato metoda fungovat, protože „Správce zařízení“ nám jednoduše neukáže potřebné informace a nebudete mocinajít správný ovladač.V tomto případě se musíte uchýlit k používání programů třetích stran.Nejjednodušší a nejspolehlivější možností je použití bezplatného programu GPU-Z.

Po spuštění GPU-Z uvidíte malé okno s podrobnými informacemi o vaší grafické kartě.V horní části tohoto okna je textový řetězec „Název“, zde je uveden název nainstalované grafické karty.V tomto případě je na snímku obrazovky zobrazena grafická karta NVIDIA GeForce GTX 950.

Hned pod textovým polem „Subvender“ je uveden výrobce grafické karty.V tomto případě je to ASUS.Pokud je ve vašem systému nainstalováno několik grafických karet, můžete vidět informace o každé z nich.To provedete pomocí rozevíracího seznamu umístěného v dolní části okna GPU-Z.

Takže už víme, jaký model grafické karty máme, ale jak víte, jaký ovladač je pro grafickou kartu zapotřebí?

Poté, co jsme identifikovali model a výrobce grafické karty, můžeme začít hledat ovladač pro naši grafickou kartu.Pokud máte grafickou kartu od ATI /AMD, přejděte na tento odkaz a vyplňte formulář a vyhledejte ovladač.

Poté, co jsme vyplnili všechna pole vyhledávacího formuláře, klikněte na tlačítko „Zobrazit výsledky“.Dále se načte stránka, na které budete vyzváni ke staženíovladač grafické karty.

Pokud máte grafickou kartu od společnosti nVidia, musíte použít vyhledávací formulář na oficiálních stránkách nVidia.

Tento vyhledávací formulář funguje podobným způsobem: vyberte model grafické karty a vyplňte zbývající pole.Po kliknutí na tlačítko „Vyhledat“ vám bude nabídnut potřebný ovladač.