Jak zjistit, který procesor na notebooku

Procesor je hlavní součástí každého notebooku.Je to procesor, který provádí většinu výpočtů, které počítač potřebuje provést.Proto celkový výkon celého počítače přímo závisí na výkonu procesoru.

Navzdory tomu však ne všichni uživatelé vědí, který procesor se používá v jejich notebooku.V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak to zjistit.

Metoda č. 1. Vlastnosti systému.

Chcete-li zjistit, který procesor se ve vašem notebooku používá, můžete použít vestavěné nástroje systému Windows.Můžete například otevřít systémové vlastnosti.Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu „Počítač“ na ploše a vyberte „Vlastnosti“.Poté se zobrazí okno se základními informacemi o vašem systému.Kromě toho bude zde uveden model procesoru.

Pokud na ploše není ikona „Počítač“, můžete toto okno otevřít pomocí ovládacího panelu.Chcete-li to provést , otevřete Ovládací panely a přejděte do části „Systém a zabezpečení - Systém“.

Metoda číslo 2. Správce zařízení.

Správce zařízení je nástroj, který je k dispozici na jakékoli verzi systému Windows.Díky tomu můžete získat informace o všech součástech počítače.Nejjednodušší způsob, jak otevřít Správce zařízení, je použít vyhledávání.Otevřete nabídku Start nebo úvodní obrazovku (pokud máte systém Windows 8) a do vyhledávání zadejte frázi „Správce zařízení“.Také dispečerzařízení lze otevřít pomocí příkazu „mmc devmgmt.msc“.

Po otevření Správce zařízení otevřete seznam procesorů a uvidíte název procesoru.

Metoda č. 3. Diagnostický nástroj DirectX.

Diagnostický nástroj DirectX, to je další způsob , jak zjistit, který procesor v notebooku bez instalace dalších programů.Chcete-li spustit tento nástroj, otevřete nabídku Spustit (kombinace kláves Windows + R) a zadejte příkaz dxdiag.

Po použití příkazu „dxdiag“ se před vámi objeví okno se základními informacemi o vašem notebooku.Zde je název modelu procesoru.

Metoda č. 4. Programy třetích stran.

Pomocí programů třetích stran můžete také zjistit, který procesor je nainstalován v notebooku.Pro tyto účely se nejlépe hodí program CPU-Z.

Tento program byl vytvořen za účelem získání komplexních informací o procesoru.S ním můžete zjistit nejen jméno procesoru, ale také všechny jeho vlastnosti.Program CPU-Z je zcela zdarma, takže ho lze stáhnout z oficiálních webových stránek.

Metoda číslo 5. BIOS.

Pokud váš operační systém ještě není nainstalován na vašem notebooku nebo nefunguje, můžete zjistit název procesoru prostřednictvím systému BIOS.Chcete-li to provést , zadejte BIOS a tam vyhledejte systémové informace.

Kromě názvu procesoru můžete v systému BIOS zjistit také vlastnosti procesoru, RAM a pevných disků.