Jak zjistit, který procesor v počítači

Procesor je hlavní součástí počítače.Je to procesor, který určuje celkový výkon počítače.Proto tak často je třeba zjistit, který procesor je v počítači.V tomto článku se budeme zabývat několika způsoby, jak získat informace o procesoru.

Jak zjistit, který procesor je v počítači ve Windows 10 nebo 8.1

Používáte-li operační systém ) Windows 10 nebo 8.1, pak bude pro vás mnohem snazší zjistit, který procesor je nainstalován v počítači.Faktem je, že Windows 10 a 8.1 používají nový „Správce úloh“, který vám umožní získat informace o procesoru.

Nejprve je tedy třeba otevřít Správce úloh.To lze provést mnoha způsoby.Můžete například jednoduše stisknout kombinaci kláves CTRL + Shift + Esc nebo klepnout pravým tlačítkem myši na „hlavní panel“ ve spodní části obrazovky a vybrat „Správce úloh“.

"Správce úloh", stejně jako kterýkoli jiný program, lze otevřít také pomocí nabídky Start.

Po otevření Správce úloh přejděte na kartu Výkon a poté otevřete sekci CPU (Centrální procesorová jednotka).Zde se v pravém horním rohu okna zobrazí procesor nainstalovaný v počítači.

A v dolní části tohoto okna můžete získat informace o aktuální a maximální frekvenciprocesor, počet jader a vláken, mezipaměť paměti a virtualizace.

Univerzální způsoby, jak zjistit procesor

Existují také univerzální způsoby, jak zjistit, který procesor je v počítači.Tyto metody fungují dobře ve všech verzích operačních systémů Windows, včetně takových populárních verzí, jako jsou Windows XP a Windows 7.

Metoda číslo 1. Informace o systému.

Pomocí okna „Informace o počítači“ můžete zjistit, který procesor je na vašem počítači nainstalován.Toto okno otevřete jednoduše stisknutím kombinace klávesWindows + Pauza /Break .Následující obrázek ukazuje, jak toto okno vypadá v systému Windows 7 a v novějších verzích systému Windows.Informace o procesoru jsou uvedeny v části „Systém“.

Následující obrázek ukazuje, jak toto okno vypadá v systému Windows XP.Informace o procesoru jsou uvedeny v části „Počítač“.

Metoda číslo 2. Správce zařízení.

Dalším univerzálním způsobem, jak zjistit, který procesor je v počítači, je „Správce zařízení“.Existuje mnoho způsobů , jak otevřít „Správce zařízení“.Nejjednodušší a nejuniverzálnější způsob je provedení příkazu „ mmc devmgmt.msc “.Chcete-li to provést, otevřete okno „Spustit“ (to lze provést kombinací klávesWindows-R ), zadejte tento příkaz a stiskněte tlačítko Enter.

Po otevření „Správce zařízení“ otevřete sekci „Procesory“.Uvádí jméno procesoru a jeho maximální rychlost hodin.

Metoda č. 3. CPU-Z.

Pokud potřebujete zjistit nejen jméno procesoru, ale také jeho technické vlastnosti, je nejlepší použít bezplatný program CPU-Z.Tento program je určen k získání informací o procesoru a pracuje na jakékoli verzi systému Windows.

Stáhněte si CPU-Z z oficiálního webu, nainstalujte ho do svého počítače a spusťte jej.Úplně v horní části okna vidíte název procesoru.

O něco níže ve stejném okně bude uveden celý název procesoru (spolu se jménem výrobce a maximální frekvencí).

Pokud potřebujete znát počet jader a vláken v procesoru, který je nainstalován v počítači, jsou tyto informace v pravém dolním rohu okna CPU-Z (pole Cores and Threads).