Jak zjistit teplotu grafické karty

Grafická karta je jednou z nejžhavějších součástí moderního počítače.Grafická karta v mnoha případech generuje více tepla než centrální procesor, a proto vyžaduje účinnější chlazení.Pokud se grafická karta neochladí dobře, může to vést ke snížení výkonu, nestabilnímu provozu počítače a vážnému poškození.

Abyste se těmto problémům vyhnuli, musíte čas od času zkontrolovat teplotu grafické karty.Takže si včas všimnete, že teplota překročila normu a že budete moci přijmout vhodná opatření.

Programy pro sledování teploty grafické karty

Ke zjištění teploty grafické karty budete potřebovat speciální program.Nyní existuje spousta takových programů a nebude možné je popsat v jednom článku.Proto vezmeme v úvahu pouze několik nejoblíbenějších bezplatných programů a poskytneme odkazy na oficiální stránky, kde je lze stáhnout.

Oficiální stránka GPU-Z ) je bezplatný program pro prohlížení charakteristik a parametrů grafické karty.S ním můžete zjistit přesný model grafické karty nainstalované v počítači a také všechny jeho vlastnosti.GPU-Z navíc umožňuje sledovat aktuální stav grafické karty, zejména kontrolovat její teplotu, úroveň zatížení, rychlostrotace chladiče atd.

Programové rozhraní GPU-Z se skládá z několika karet.Nejužitečnější jsou první dvě karty: „Grafická karta“ a „Senzory“.Karta „Grafická karta“ obsahuje všechny informace o grafické kartě, počínaje jejím jménem a končící verzí systému BIOS, se kterou pracuje.

Druhá karta se nazývá Senzory.Zde můžete vidět hodnoty mnoha parametrů, které jsou neustále odstraněny z grafické karty.Mimo jiné zde můžete zjistit teplotu grafické karty, tento parametr se nazývá „teplota GPU“.V případě potřeby můžete pomocí programu GPU-Z získat informace z několika grafických karet najednou.Chcete-li to provést, v dolní části okna GPU-Z je rozevírací seznam, pomocí kterého si můžete vybrat grafickou kartu, pro které informace v tuto chvíli potřebujete.

HWMonitor( oficiální stránka ) je bezplatný program pro sledování současného stavu počítače.Pomocí tohoto programu můžete rychle zjistit teplotu grafické karty, procesoru, pevného disku, základní desky a dalších součástí počítače.HWMonitor navíc zobrazuje informace o aktuální úrovni zatížení, rychlosti rotace chladiče, napětí atd.

Práce s HWMonitorem je velmi jednoduchá.Stačí spustit v počítači a po několika sekundách uvidíte seznam zařízení, oproti nimž bude uvedeno jejich aktuální nastavení.V seznamu zařízení vyhledejte název své grafické karty a okamžitě uvidíte její teplotu.

Jednou z funkcí HWMonitor je, že se zobrazujeParametry ve třech sloupcích: Hodnota (aktuální hodnota), Min (minimální hodnota) a Max (maximální hodnota).Na základě informací ze sloupce Max můžete zjistit maximální teplotu v době, kdy byl program spuštěn.

Oficiální stránka společnosti Hwinfo ) je pokročilý program pro shromažďování informací o počítači.Pomocí tohoto programu můžete zjistit téměř vše o konfiguraci počítače a jeho současném stavu.Chcete-li zjistit teplotu grafické karty a dalších součástí počítače, musíte spustit tento program a na panelu nástrojů klikněte na tlačítko „Senzory“.

Poté se otevře okno se seznamem všech parametrů, o kterých je program k dispozici.Zde můžete sledovat teplotu grafické karty, procesoru, základní desky.Kromě informací o teplotě existují i ​​další údaje.Například úroveň zatížení, frekvence hodin, napětí atd.

Jednou z užitečných funkcí programu HWinfo je schopnost sledovat parametry pomocí speciální ikony na hlavním panelu.Chcete-li to provést, vyberte jeden z parametrů, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte možnost „Přidat do zásobníku“.Pomocí této funkce můžete kdykoli zjistit teplotu grafické karty, protože bude vždy zobrazena na hlavním panelu vedle systémových hodin.

Pokud se vám nepáčily výše uvedené programy, můžete sledovat GPU Temp, Speccy, MSI Afterburner, FPS monitor.

Kterýteplotu grafické karty lze považovat za normální

Po kontrole teploty grafické karty má mnoho uživatelů zájem , která teplota může být považována za normální a která není.Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď, protože různé GPU jsou navrženy pro různé teploty.

Jako indikativní hodnoty lze použít následující hodnoty: 55° Cv klidovém režimu a 80° Cpři zatížení.Pokud teplota vaší grafické karty výrazně překročí tyto hodnoty, lze to považovat za přehřátí.

V takové situaci byste měli přemýšlet o tom, jak nastavit teplotu grafické karty do normálního rozsahu.První věcí, kterou musíte začít, je čištění systému chlazení grafické karty.Za tímto účelem můžete jednoduše vyfouknout chladič grafické karty pomocí stlačeného vzduchu.Jedná se o jednoduchý a bezpečný postup, který odstraní většinu prachu a pomůže vyhrát 5-10 stupňů.

Pokud to nestačí, musíte vyměnit tepelné mazivo na grafickém čipu grafické karty.Výměna tepelné pasty je složitější úkol.Chcete-li to provést, musíte zcela demontovat chladicí systém grafické karty, odstranit zbytky starého tepelného tuku, aplikovat nové tepelné mazivo a nainstalovat zpět chladicí systém.Tuto práci je třeba provést co nejpečlivěji, protože existuje riziko sekání čipu grafického čipu.

Pokud to také nepomůže normalizovat teplotu, může být problém při ochlazování samotného pouzdra.Zkuste nainstalovat další chladiče pro foukání a foukání vzduchu.Nainstalujte podobné chladičetakže grafická karta přijímá maximální chladný vzduch z okolí.