Jak zjistit typ počítačové paměti RAM

Při uvažování o upgradu počítače si uživatelé uvědomují, že si nepamatují, jaký typ RAM se používá v jejich počítači.Pokud také čelíte této situaci, měl by vám náš článek pomoci.Zde si povíme o tom, jak zjistit typ počítačové paměti RAM, aniž bychom otevřeli systémovou jednotku.Kromě toho bude článek obsahovat řadu tipů, které vám pomohou vyhnout se běžným chybám při nákupu nové paměti počítače.

Nejjednodušším a zároveň spolehlivým způsobem, jak zjistit typ počítačové RAM, bez otevření systémové jednotky, je použití programu CPU-Z.Tento program je určen k získání informací o procesoru, základní desce, grafické kartě a RAM.Tento program je navíc zcela zdarma a můžete si jej stáhnout z oficiálních webových stránek vývojáře.

Stáhněte si nejnovější verzi CPU-Z, nainstalujte ji do počítače a spusťte ji.Po spuštění se zobrazí okno s informacemi o centrálním procesoru.Chcete-li zjistit typ paměti RAM a její další vlastnosti, přejděte na kartu „Paměť“.Zde se v horní části okna zobrazí typ paměti RAM, která se používá v počítači.

O něco nižší bude uvedeno celkové množství paměti RAM (množství všech karet RAM nainstalovaných v počítači).

A ještě nižší budou informace o aktuální hodinové frekvenci paměti RAM (na snímku je to 665,1 MHz) a informace o časování.

Ale to není všechnoinformace o paměti RAM počítače, které lze získat pomocí programu CPU-Z.Pokud přejdete na kartu „SPD“, můžete získat konkrétní informace o každé kartě RAM nainstalované v počítači.

Na kartě „SPD“ je v levém horním rohu okna rozevírací seznam, ve kterém můžete vybrat libovolný slot RAM nainstalovaný v počítači.

Po výběru lišty potřebujete informace na pravé straně okna.Zde najdete typ RAM (na snímku je to DDR3), velikost lišty (4096 megabajtů), výrobce (Kingstone), šířku pásma (PC3-10700), frekvenci (667 MHz), číslo šarže, sériové číslo, datum výroby a takénačasování.

Přepínáním mezi pruhy pomocí rozbalovací nabídky můžete získat všechny potřebné informace o aktuální konfiguraci paměti RAM počítače.

Extrakce paměti s náhodným přístupem k počítači

Obvykle se uživatelé zajímají o informace o typu paměti s náhodným přístupem v počítači, když plánují upgrade systému.Proto nebude na místě poskytovat rady ohledně výběru RAM :

  • Při výběru je hlavní věcí typ RAM v počítači.Pokud se ve vašem počítači používá DDR3, můžete nainstalovat pouze DDR3, pokud DDR2, pak pouze DDR2 atd.
  • Je také důležité si uvědomit, že pro stolní počítače a notebooky se používají RAM pásy různých tvarových faktorů as různými konektory.ProStolní počítače mají slot DIMM, zatímco pro notebooky je to SO-DIMM.Proto při nákupu musíte věnovat pozornost nejen typu paměti RAM (DDR, DDR2, DDR3 a DDR4), ale také použitému konektoru (DIMM nebo SO-DIMM).
  • Frekvence paměti musí být podporována procesorem a základní deskou.Informace o podporovaných frekvencích lze získat na oficiálních webových stránkách výrobců.Pokud počítač již nainstaloval paměť, vyberte paměť se stejnou frekvencí.
  • RAM sloty mají problémy s kompatibilitou.Při upgradu počítače je proto nejlepší zvolit přesně stejnou paměť.Pokuste se najít paměť od stejného výrobce se stejnými hodinovými kmitočty, stejnou hlasitostí a stejnými časováními.Vyhnete se tak možným problémům.Pokud nemůžete najít přesně stejnou paměť, zkuste najít maximum podobné.
  • Před nákupem paměti RAM se ujistěte, že vaše základní deska obsahuje volné sloty.Protože program CPU-Z může být matoucí.CPU-Z může zobrazit 4 sloty, z nichž 2 jsou prázdné a 2 jsou použity.Zatímco ve skutečnosti na základní desce jsou pouze dva sloty pro RAM a oba jsou zaneprázdněni.Informace o počtu slotů pro paměť můžete získat na oficiálních webových stránkách výrobce základní desky.