Jak zjistit vlastnosti vašeho počítače

Uživatelé se často zajímají o to, jak zjistit vlastnosti svého počítače.V tomto článku se podíváme na vestavěné nástroje a specializované programy, které jsou pro tento úkol nejvhodnější.

Obsah
  1. Vestavěné nástroje pro prohlížení počítačových funkcí
  2. Specializované programy pro prohlíženípočítačové funkce
Vestavěné nástroje pro prohlížení počítačových funkcí

Nejprve se podívejme na vestavěné nástroje, pomocí kterých můžete získat informace o vlastnostechváš počítač.Vestavěné nástroje nejsou tak pohodlné jako specializované programy, ale jsou k dispozici doslova za pár kliknutí, takže ve většině případů je vhodnější je používat.

Vlastnosti systému nebo zobrazení základních informací o vašem počítači

Pokud potřebujete zjistit základní vlastnosti vašeho počítače, stačí otevřít okno „Vlastnosti systému“.Toto okno lze otevřít různými způsoby.Nejjednodušší způsob je kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu „Tento počítač“ (nebo „Tento počítač“, pokud máte Windows 10) na ploše a vybrat položku nabídky „Vlastnosti“.Toto okno můžete otevřít také pomocí kombinace klávesWindows + Breaknebo prostřednictvím ovládacího panelu (Start - Ovládací panel - Systém a zabezpečení - Systém).

Poté uvidíte okno se základními charakteristikami počítače.Zde to zjistítemodel procesoru, jeho taktovací frekvence, množství paměti RAM, jakož i kapacita operačního systému a procesoru.

Systémové informace

Pokud potřebujete podrobnější specifikace počítače, měli byste použít obslužný program Systémové informace".Tento nástroj je integrován do operačního systému Windows a můžete jej zavolat příkazem msinfo32.Chcete-li to provést, stiskněte kombinaci kláves Windows + R av zobrazeném okně zadejte příkaz " msinfo32 ".Tento příkaz můžete také zadat do vyhledávání v nabídce Start nebo jednoduše vyhledat pomocí fráze „Systémové informace“.

Nástroj System Information poskytuje výrazně více funkcí pro váš počítač.Zde můžete získat informace o většině počítačových komponent a také o jejich ovladačích.

Nevýhodou tohoto nástroje je spíše matoucí prezentace informací.

Diagnostický nástroj DirectX

Dalším způsobem, jak získat informace o vlastnostech počítače, je obslužný program nazvaný „Diagnostický nástroj DirectX “.Tento nástroj lze vyvolat pomocí příkazu „ dxdiag “ nebo pomocí hledání.

Pomocí „DirectX Diagnostic Tools“ můžete získat informace o modelu procesoru, velikosti paměti a grafické kartě.

Správce zařízení

Pokud potřebujete vědět, jaké komponenty se ve vašem počítači používají, můžete použít „ Správce zařízení “.Tento vestavěný nástroj můžeběžet různými způsoby.Například můžete kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu „Tento počítač“, vybrat „Správa“ a poté přejít do části „Správce zařízení“.Aplikaci „Správce zařízení“ můžete také otevřít příkazem „ mmc devmgmt.msc “.

Správce zařízení má stromovou strukturu, ve které jsou všechny komponenty rozděleny do různých kategorií.

Zde najdete názvy součástí a také informace o jejich ovladačích.

Specializované programy pro prohlížení počítačových charakteristik

Níže budeme zvažovat řadu bezplatných programů pro prohlížení počítačových charakteristik.Všechny popsané programy lze stáhnout z oficiálních stránek.

CPU-Z

CPU-Z je jedním z nejpopulárnějších programů pro prohlížení počítačových funkcí.Pomocí CPU-Z můžete zjistit všechny možné informace o procesoru, jakož i informace o základní desce, RAM a grafické kartě.

GPU-Z

GPU-Z - vysoce specializované programy pro prohlížení informací o grafických kartách.Pomocí GPU-Z získáte všechny možné informace o grafické kartě, včetně její teploty a rychlosti otáčení chladiče.

Průvodce PC

Průvodce PC je program pro prohlížení všech vlastností počítače.Pomocí Průvodce PC získáte všechny možné informace o procesoru, základní desce a příslušenství.Zobrazuje také informace o ovladačích a samotném operačním systému.