Jak zkontrolovat chyby pevného disku v systému Windows 7 nebo Windows 10

Pevný disk je jednou z nejdůležitějších součástí počítače.Na pevný disk jsou uložena všechna uživatelská data, programy a operační systém.Proto v případě problémů s touto komponentou je práce s počítačem nemožná.V tomto článku si povíme o tom, jak zkontrolovat chyby pevného disku na operačním systému Windows 7 nebo Windows 10.

Kontrola chyb pevného disku prostřednictvím vlastností

Windows 7 a Windows 10 mají vestavěný nástroj pro kontrolu pevných disků.oh disk pro chyby.S ním můžete odhalit základní problémy s diskem a v některých případech je dokonce opravit.Chcete-li tento nástroj použít, otevřete okno „Tento počítač“, klepněte pravým tlačítkem myši na disk, který chcete zkontrolovat, a vyberte položku „Vlastnosti“.

V zobrazeném okně přejděte na kartu „Služba“ a klikněte na tlačítko „Zkontrolovat“.

Poté se otevře okno, ve kterém můžete začít kontrolovat chyby pevného disku.

V některých případech vás může toto okno vyzvat ke kontrole při příštím restartování počítače.V tomto případě souhlasíme a restartujeme počítač,kontrola bude provedena při příštím spuštění systému Windows 7 nebo Windows 10.

Kontrola chyb pevného disku pomocí příkazového řádku

Podobnou kontrolu na pevném disku můžete provést také pomocí chybpříkazový řádekNejprve musíte otevřít příkazový řádek s právy správce.Chcete-li to provést, otevřete nabídku Start, do vyhledávání zadejte příkaz „CMD“, klepněte pravým tlačítkem myši na nalezený program a vyberte možnost „Spustit jako správce“.Tato metoda spouštění funguje jak v systému Windows 7, tak v systému Windows 10, ale pokud máte problémy, můžete si přečíst samostatný článek o spuštění příkazového řádku.

Po spuštění příkazového řádku můžete pokračovat v kontrole chyb pevného disku.Chcete-li to provést, použijte příkaz "chkdsk".Chcete-li se seznámit se všemi parametry pro spuštění tohoto příkazu, zadejte „chkdsk /?“.

Nejužitečnější a nejčastěji používané parametry jsou:

​​

Hned za příkazem „chkdsk“ musíte zadat písmeno jednotky, které chcete zkontrolovat.Za písmenem jsou uvedeny parametry, které označují metodu ověření.V důsledku toho tým prokontrola chyb pevného disku může vypadat například jako „chkdsk D: /f /r /x“.

Po provedení takového příkazu provede váš Windows 7 nebo Windows 10 úplnou kontrolu jednotky D a opraví zjištěné chyby.Rychlost skenování závisí na velikosti vybraného disku.Pokud je disk velký, může tato kontrola trvat několik hodin.

Chyby můžete také zkontrolovat a opravit pomocí příkazového řádku PowerShell.V takovém případě použijte příkaz Opravit svazek.Další informace o tomto příkazu lze přečíst na webu společnosti Microsoft.

Kontrola chyb pevného disku pomocí protokolu SMART

SMART je autodiagnostický systém pevného disku, který dokáže detekovat některé závažné chyby při jeho provozu.Pomocí tohoto systému lze vyhodnotit výkon pevného disku a jak dlouho vydrží.

Nejjednodušší způsob, jak ověřit data SMART, je použití bezplatného programu CrystalDiskInfo. Stáhněte si tento program a spusťte jej v počítači.Bude fungovat na Windows 7 i Windows 10.

Po spuštění CrystalDiskInfo uvidíte okno s informacemi o vašich pevných discích.V první řadě musíte věnovat pozornost posouzení technického stavu pevného disku.Toto hodnocení je založeno na datech ze systému SMART. Pokud je technický stav měniče „Dobrý“, pak v SMART nejsou žádné problémy, pokud je hodnota „Alarm“ nebo „Špatný“, pak měnič má problémy, nemusí být dlouhý.

Také dataSystémy SMART lze analyzovat nezávisle.Za tímto účelem je v dolní části okna programu CrystalDiskInfo seznam všech parametrů, které SMART monitoruje. Podrobné informace o hodnotě těchto parametrů lze získat z článku Wikipedia.

Kontrola chyb pevného disku pomocí Victoria 4.46

K důkladnější kontrole chyb pevného disku je třeba použít specializované programy.Jedním z nejznámějších programů tohoto druhu je program Victoria, který lze ve verzi 4.46 spustit ze systému Windows 7 nebo Windows 10. Tento program si můžete stáhnout například zde.

Programové rozhraní Victoria se skládá z několika karet.Na kartě „Standart“ jsou dostupné informace o detekovaných pevných discích a informace o jednotce, která je nyní vybrána pro kontrolu chyb.

Chcete-li zkontrolovat chyby na vybraném disku, přejděte na kartu „Testy“.Zde musíte kliknout na tlačítko „Passp“, abyste získali informace o vybraném pevném disku.Poté můžete spustit kontrolu pevného disku.Klikněte na tlačítko "Start".

Po spuštění spustí Victoria kontrolu správného fungování pevného disku.

Počet nalezených chyb se zobrazí ve sloupci na pravé straně okna programu.Podrobnější informace o každé chybě budou níže.

Pokud váš systém Windows 7 nebo Windows 10 nefunguje, můžete spustit program Victoria z disku.K tomu potřebujete verzi 3.5,které lze stáhnout jako obrázek disku na tomto webu.

/f Kontrola zjištěných chyb pevného disku.
/r Hledání a oprava poškozených sektorů pevného disku (vyžaduje parametr /F).
/x Před kontrolou chyb odpojte pevný disk (je vyžadována možnost /F).
/i Rychle zkontrolujte chyby pevného disku.