Jak zkontrolovat grafickou kartu v počítači nebo notebooku

Nákup použitého počítače nebo notebooku je vždy riskantní.Obzvláště pokud si koupíte herní automat.Koneckonců, herní hardware by měl fungovat při velkém zatížení, což znamená, že pravděpodobnost selhání je mnohem vyšší.V tomto článku si povíme o tom, jak zkontrolovat grafickou kartu v počítači nebo notebooku a zjistit, zda funguje nebo ne.

Kontrola artefaktů v obrazu

Kontrola grafické karty je třeba začít kontrolou obrazu, který se zobrazuje na monitoru, jedná-li se o stolní počítač nebo displejlaptop.Pokud dojde k problémům s grafickou kartou, mohou se na snímku objevit tzv. Artefakty.Jedná se o vícebarevné rušení ve formě pruhů nebo čtverců.

Níže uvedený snímek obrazovky ukazuje, jak mohou artefakty vypadat na ploše.

A tento snímek obrazovky zobrazuje artefakty v počítačové hře.

Musíte pochopit, že artefakty nemusí nutně znamenat, že grafická karta nefunguje správně.V případě stolního počítače mohou být artefakty způsobeny špatně upevněným nebo poškozeným kabelem, který se používá k připojení monitoru.Artefakty se mohou objevit také kvůli poruše monitoru.Pokud jde o notebooky, artefakty obrazu na notebooku téměř vždy znamenají selhání grafické karty.

Kontrola stability při zatížení

Pokud nejsou vidět žádné obrazovkyartefakty, pak je třeba zkontrolovat stabilitu grafické karty při zatížení.Pro takový test je nejvhodnější stresový test FurMark.

FurMark je bezplatný program určený k vytvoření velkého zatížení grafické karty.Pomocí tohoto programu můžete rychle určit, jak bude grafická karta fungovat při velkém zatížení a na jakou teplotu se zahřeje.Program FurMark si můžete stáhnout na oficiálních webových stránkách vývojáře.

Po stažení tohoto programu ho spusťte ve svém počítači nebo notebooku a klikněte na tlačítko zátěžového testu GPU.

Poté se na obrazovce objeví varování, že program vytváří velké zatížení grafické karty.Potvrďte začátek kontroly grafické karty pomocí tlačítka „Přejít!“.

V důsledku toho se na obrazovce objeví 3d animace ve formě velké koblihy a níže se zobrazí teplotní graf.V případě stolního počítače by teplota měla dosáhnout úrovně 70-80 stupňů Celsia a zastavit se na této úrovni.V případě notebooku může teplota grafické karty dosáhnout 90 stupňů.V každém případě by teplota měla dosáhnout určité úrovně v rozmezí 70-90 stupňů a zastavit.Dále by teplota měla zůstat stabilní na této úrovni.V takovém případě by počítač neměl zamrznout nebo restartovat a na obrazovce by se neměly objevovat žádné artefakty.Pokud teplotní graf překročí 90 stupňů, musí být zkouška přerušena.Grafická karta má s největší pravděpodobností nefunkční chladicí systém.Může dojít k vyschnutí tepelného tuku nebo k poškození chladiče.

Grafickou kartu můžete zkontrolovat také v počítačových hrách.Ke sledování teploty grafické karty ve hrách můžete použít program Fps monitor.Kromě teploty grafické karty tento program zobrazuje informace o FPS, době snímku, zatížení procesoru, teplotě procesoru a zatížení RAM.

Chcete-li zkontrolovat grafickou kartu počítače nebo notebooku ve hře, chvíli chvíli hrajte a sledujte stav grafické karty.Pokud je teplota stabilní, nedochází k žádným artefaktům a dalším problémům, pak je pravděpodobně vše v pořádku s grafickou kartou.