Jak zkontrolovat použitelnost pevného disku

Pevné disky - nejspolehlivější součást moderního počítače.Moderní modely fungují zpravidla až 3 roky, po nichž je třeba je vyměnit.Nejhorší část této situace je, že je velmi obtížné přesně předpovědět, kdy se pevný disk zlomí.Z tohoto důvodu nezkušení uživatelé často ztratí důležitá data.V tomto článku si povíme o tom, jak zkontrolovat funkčnost pevného disku a správně posoudit jeho stav.

Kontrola stavu založená nadata z „SMART“

Pokud chcete zkontrolovat správnou funkci pevného disku, musíte nejprve nainstalovat program CrystalDiskInfo .Tento bezplatný program shromažďuje všechny dostupné informace o disku a na jeho základě vydává posouzení jeho technického stavu.Pokud je pohon plně funkční, bude jeho „technický stav“ označen jako „dobrý“.Pokud má nějaké problémy, obdržíte hodnocení „Alarm“, ale v případech, kdy je HDD na pokraji smrti, program ohodnotí „Bad“.

Také v programu CrystalDiskInfo můžete vidět počáteční data systému SMART (jejich program používá k vyhodnocenítyto podmínky).K pochopení toho, co to nebo onen parametr znamená, můžete použít článek Wikipedie.K dispozici je tabulka s podrobným popisem všech parametrů systému SMART.Kromě toho v programu CrystalDiskInfo můžete vidět teplotu pevného disku, počet vylepšení, počet odpracovaných hodin, přesný název modelu a dokonce i sériové číslo jednotky.

Kontrola stavu pevného disku při zatížení

Pokud systém SMART nevykazuje žádné problémy, může být pevný disk zkontrolován z hlediska zdraví.vytváří velké zatížení.Chcete-li to provést, zkuste zapsat na disk velké množství malých souborů (několik megabajtů ve velikosti).Můžete se například pokusit zkopírovat velkou složku s fotografiemi.

  • Pokud je disk zdravý , měl by proces kopírování probíhat bez jakýchkoli incidentů.Současně by rychlost kopírování měla být po celé kopii víceméně stabilní (s výjimkou mírného poklesu rychlosti bezprostředně po zahájení kopírování).
  • Pokud je pevný disk vadný , bude rychlost kopírování velmi kolísat (od normálního po velmi nízký).V některých případech může proces kopírování zamrznout nebo přerušit.Některé soubory nelze zkopírovat, systém ohlásí chyby.Ve zvláště pokročilých případech může být slyšet trhlina nebo chrastítko, pohon se může vypnout ( zmizí ze systému ).

Pokud test se zapisováním souborů prošel normálně, pakzkuste otestovat, jak funguje čtení dat.Zkuste to zkopírovat data z testovací jednotky.

Kontrola chyb v programu HD Tune

Dalším krokem je kontrola stavu pevného disku pomocí specializovaných programů.Tyto programy umožňují zkontrolovat chyby pevného disku a identifikovat existující problémy, i když se neobjeví při běžném používání.Začněme testem s bezplatným programem HD Tune (nebo jeho placenou verzí HD Tune Pro).

Chcete-li zkontrolovat chyby pevného disku, spusťte program HD Tune, přejděte na kartu a klikněte na tlačítko „Start“.

Poté program HD Tune začne kontrolovat správnou funkci pevného disku.Během kontroly budete moci tento proces sledovat.Normální oblasti pevného disku budou označeny zeleně a poškozené červeně.

​​

Na plně funkčním pevném disku by neměly být žádné poškozené (červené) bloky, celý povrch by měl být označen zeleně.

Kontrola chyb pomocí Victoria 3.5

Abyste získali co nejpřesnější kontrolu, musíte použít program Victoria HDD, můžete si ji stáhnout jako iso-soubor na tomto webu (zde je verze 3.5, která je nejvhodnější pro kontrolu mimo operační systém).Stažený iso-soubor musí být zapsán na CD (nebo flash disk) a musí být z něj stažen počítač.Po zavedení počítače z tohoto CD budete muset vybrat jednu z verzí Victoria.Pro stolní počítačemusíte vybrat verzi „ Victoria for Desktop “, respektive pro notebooky „ Victoria for Notebook “.Další možnosti v této nabídce spouštějí operační systémy DOS a Volkov Commander.

Chcete-li zahájit kontrolu celého povrchu pevného disku, stiskněte klávesuF4 .Poté by se mělo objevit menu s nastavením.Zde musíte vybrat„Ignorovat špatné bloky“a„Lineární čtení“ .Je třeba poznamenat, že musíte program Victoria používat velmi opatrně, protože používání některých jeho funkcí může mazat data na disku.K tomu může například dojít, pokud jsou povoleny možnosti „Záznam (vymazat)“, „Záznam ze souboru“ a „BB = vymazat 256 sek.“.

Chcete-li zahájit skenování, stiskněte znovu klávesuF4 .Poté zbývá jen počkat, až kontrola skončí.Nakonec, pokud je pevný disk plně funkční, měla by se vám zobrazit taková obrazovka.

Pokud má pevný disk nějaké problémové oblasti, objeví se na obrazovce skenování oranžové a červené bloky.Čím více takových bloků, tím horší je povrchová kvalita pevného disku.Pokud je počet červených bloků velký, znamená to, že pevný disk je vadný a je čas jej vyměnit.Podrobné informace o zjištěných problémech si můžete prohlédnout na pravé straně obrazovky v okně „Vady“.

Kontrola chyb ve Victorii 4.46

Pokud nechcete zaznamenat iso-obraz a načíst jej z počítače z disku, můžete použít program Victoria 4.46, který pracuje z operačního sálu.Windows systémy.Stáhněte si tuto verzi programuzde je například možné .

Po stažení obdržíte archiv, který budete muset rozbalit do jakékoli složky.Chcete-li spustit Victoria 4.46, otevřete složku s obsahem archivu a spusťte programvcr446f.exe .Po spuštění uvidíte hlavní okno Victoria, bude to vypadat jako na obrázku níže.

Studie programu by měla začít od záložky „ Standart “.Zde na pravé straně obrazovky je seznam pevných disků, které Victoria dokázala identifikovat, v levém horním rohu se zobrazují informace o aktuálně vybrané jednotce (pokud si přejete, můžete zvolit jinou) a níže je protokol událostí, chyb a dalších informací.

Chcete-li zkontrolovat chyby pevného disku, otevřete kartu „ Testy“ .Zde musíte nejprve kliknout na tlačítko „ Passp “ (získat informace o jednotce) a poté na tlačítko „ Start “ (pro zahájení testu).

Poté stačí počkat, až program dokončí kontrolu pevného disku.

Během ověřovacího procesu najde Victoria špatné a problematické bloky pohonů, jejichž počet bude zobrazen ve sloupci na pravé straně i ve spodní části obrazovky.

Výsledky kontroly stavu pevného disku

Plně funkční pevný disk by měl bez problémů projít výše uvedenými testy.CrystalDiskInfo by mělo být hodnoceno Dobré, ruční psaní a testování čtení by mělo být snadné a HD Tune a Victoria by neměly detekovat žádné problémy.Pokud upokud jste všichni takoví, pak je váš pevný disk s největší pravděpodobností plně funkční a bude fungovat dlouho.

Ale samozřejmě neexistují žádné záruky a nemohou být.Jediným způsobem, jak spolehlivě chránit svá data, je tedy zálohovat.Nejdůležitější údaje (osobní fotografie, videa, dokumenty) by měly být vždy uloženy na několika jednotkách.