Jak zkontrolovat RAM počítače

Problémy s pamětí jsou jednou z nejčastějších příčin tzv. Modrých obrazovek smrti.Proto, pokud se váš počítač začal pravidelně restartovat a hodit modrou obrazovku, měli byste zkontrolovat chyby v paměti počítače.V tomto článku budeme hovořit o tom, jak provést takovou kontrolu ve Windows 7, Windows 8 nebo Windows 10 pomocí programu mdsched, jakož i v jakémkoli operačním systému používajícím Memtest86 +.

Kontrola RAM počítače pomocí mdsched

Nejjednodušším způsobem, jak zkontrolovat chyby v paměti počítače, je použití vestavěnéna Windows program zvaný mdsched.Tento program je přítomen ve všech moderních verzích Windows, včetně Windows 7, Windows 8 a Windows 10.

Aby bylo možné spustit kontrolu paměti pomocí mdsched, stiskněte kombinaci kláves Win + R, zadejte “mdsched” a stisknětena klávesu Enter.

Poté se zobrazí okno s dotazem, zda máte v počítači zkontrolovat problémy s pamětí.V tomto okně si můžete vybrat jednu ze dvou možností: Provést restart a kontrolu (v tomto případě se počítač restartuje a okamžitě zahájí kontrolu) nebo provést kontrolu při příštím zapnutí počítače (v tomto případě bude kontrola paměti naplánována a začne až poté, co to uděláte sami)restartujte počítač.Mezi těmito možnostmi není žádný zásadní rozdíl, vyberte si, co je pro vás momentálně výhodné.

Po restartu počítač okamžitě zahájí kontrolu paměti.Standardně se provádí základní kontrola.

Program mdsched má navíc sofistikovanější režimy pro kontrolu paměti RAM.Abyste k nim měli přístup, musíte stisknout klávesu (F1) , zatímco je spuštěn program mdsched, a vybrat jednu ze tří možností:

  • Základní- nejrychlejší online kontrolapaměť, zahrnuje kontrolu MATS +, INVC, SCHCKR;
  • Normální- důkladnější kontrola, včetně LRAND, SCHCKR3, Stride6, WMATS + a WINVC;
  • Wide- nejkomplexnější skenování počítačové paměti, včetně MATS +, WSCHCKR, Stride38, CHCKR4, ERAND, WStride-6, WCHCKR3, Stride6 a CHCKR8.

Můžete také povolit nebo zakázat kontrolu mezipaměti.Chcete-li to provést, po stisknutí F1 stiskněte klávesu (TAB)naa vyberte jednu z možností: Ve výchozím nastavení je zapnuto a vypnuto.Čas potřebný ke kontrole RAM pomocí mdsched závisí na zvolené metodě ověření.

Kontrola RAM počítače pomocí Memtest86 +

Dalším způsobem, jak zkontrolovat RAM počítače, je Memtest.Tento program běží ze spouštěcího disku, takže jej můžete použít bez ohledu na to, který operační systém je v počítači nainstalován.

Na webové stránce www.memtest.org si můžete stáhnout obraz ISO pomocí tohoto programu nebo instalačního programu,který vytvoří spouštěcí flash disk s Memtestem.Ale můžete jít opačně.

Na webové stránce www.hirensbootcd.org si můžete stáhnout obraz disku s mnoha programy počítačové diagnostiky, včetně Memtest86 +.Takový disk bude užitečný v různých situacích, takže v tomto článku budeme zvažovat tuto možnost.Další podrobné pokyny pro spuštění Memtestu ze zaváděcího CD Hiren.

  1. Jdeme na web www.hirensbootcd.org/download/ a tam si stáhneme ZIP archiv s obrazem disku ve formátu ISO.
  2. Rozbalte ZIP archiv a získejte obraz ISO.Informace o tom, jak rozbalit archiv, si můžete přečíst zde.
  3. Výsledný obraz ISO disku zapíšeme na CD nebo na USB flash disk.Zde si můžete přečíst , jak zapsat obraz ISO na USB flash disk.Pokud chcete zapsat bitovou kopii na CD, můžete si přečíst náš článek o zapisování bootovacích disků.
  4. Zavádíme systém z disku nebo flash disku a spustíme program Memtest86 + (snímek obrazovky níže).Pokud k tomu dojde, můžete si přečíst náš článek o , jak zavést na flash disky.
  5. ​​

Po spuštění Memtest86 + se RAM paměti počítače okamžitě začne skenovat.

Pokud je zjištěna chyba paměti, ve spodní části obrazovky se zobrazí červená oznámení.Pokud nejsou zjištěny žádné chyby, na konci testu se na obrazovce objeví zpráva „Pass complete, no error“.Chcete-li otevřít nastavení programu Memtest86 +, stiskněte klávesu „C“ na klávesnici.

Pro dokončení testu RAM a restartování počítače jednoduše klikněte naKlíč ESC.