Jak zkontrolovat rychlost pevného disku

Pevný disk je jednou z hlavních součástí moderního počítače.Nyní jsou nahrazovány disky SSD, ale v mnoha případech prakticky neexistuje žádná alternativa k pevným diskům.

Po zakoupení a instalaci nového pevného disku se mnoho uživatelů zajímá o jeho rychlost.Nyní budeme hovořit o tom, jak zkontrolovat rychlost pevného disku pomocí speciálních programů.

Zkontrolujeme rychlost pevného disku pomocí programu HD Tune

První program, který vezmeme v úvahuje programHD Tune .Pomocí tohoto programu můžete otestovat rychlost pevného disku.

Program HD Tune je distribuován ve dvou verzích: bezplatná verze HD Tune a placená verze HD Tune Pro.HD Tune Pro může pracovat 15 dní bez registrace, takže si můžete stáhnout kteroukoli z těchto verzí.

Pomocí programu HD Tune můžete zkontrolovat rychlost zápisu a čtení z pevného disku.Chcete-li to provést, spusťte program a na záložce „Benchmark“ vyberte jeden z testovacích režimů „Číst“ nebo „Zápis“.Pokud má váš počítač několik pevných disků, nezapomeňte vybrat ten, který chcete skenovat.Poté musíte spustit kontrolu pevného disku pomocí tlačítka "Start".

Po dokončení kontroly pevného disku program zobrazí výsledky.Data budoudojmy v digitální a grafické reprezentaci.

Zvažte hlavní ukazatele, které lze získat při kontrole rychlosti pevného disku pomocí tohoto programu:

  • Minimumje nejnižší přenosová rychlostdata zobrazená na pevném disku po celou dobu testování (MB /s).
  • Maximumje nejvyšší rychlost přenosu dat, kterou pevný disk ukázal během celé doby testování (MB /s).Tato hodnota je nejčastěji uváděna výrobci disků.Ale nejvyšší rychlost je daleko nejdůležitější ukazatel.Je třeba také poznamenat, že minimální a maximální rychlost přenosu dat se může vážně lišit, což však neznamená vždy technické problémy.
  • Průměrná rychlostje průměrná rychlost přenosu dat, kterou tento pevný disk ukázal po celou dobu testování (MB /s).Tento ukazatel je již užitečnější, ale nelze jej posuzovat izolovaně od ostatních údajů.
  • Čas přístupuje čas pro přístup k souborům na disku (ms).Teoreticky platí, že čím kratší je doba přístupu k souborům, tím lépe.
  • Burst Rateje maximální rychlost přenosu dat.Tato hodnota se také často uvádí jako skutečná rychlost pevného disku, ale není vždy možné ji dosáhnout v reálných podmínkách.
  • Využití CPU- tento parametr zahrnuje využití CPU (%) během testování.

Zkontrolujeme rychlost pevného disku pomocí programu CrystalDiskMark

CrystalDiskMarkje další docela populární programzkontrolovat rychlost pevných disků.Je vybaven méně funkcemi než HD Tune a jeho rozhraní je mnohem jednodušší, ale zároveň se vyrovnává se svými úkoly.

Chcete-li zkontrolovat rychlost pevného disku pomocí programu CrystalDiskMark , stáhněte si jej z oficiálního webu a nainstalujte do počítače.Po spuštění programu musíte vybrat diskový oddíl, který bude použit ke kontrole rychlosti, jakož i testovací režim.Test spustíte kliknutím na tlačítko „Vše“.

Po skončení procesu program přinese výsledky.Chcete-li uložit výsledek kontroly disku, můžete pořídit snímek programu nebo použít nabídku „Upravit - Kopírovat výsledek testu“, v tomto případě obdržíte textovou zprávu.