Jak zkontrolovat výkon pevného disku

Pevný disk je jednou z nejspolehlivějších počítačových součástí.Při aktivním používání žijí moderní pevné disky v průměru 3 roky.Proto, aby nedošlo ke ztrátě dat, je velmi důležité pravidelně kontrolovat stav disku (a nezapomeňte si vytvořit záložní kopie).V tomto článku se podíváme na několik způsobů, jak zkontrolovat výkon pevného disku.

Kontrola stavu pevného disku pomocí SMART

Pokud chcete zkontrolovat funkčnost pevného disku, měli byste začít daty ze systému SMART, které lze zobrazit v programechCrystalDiskInfo.Tento program je zcela zdarma a můžete jej stáhnout z oficiálních stránek.

Program CrystalDiskInfo přijímá data o pevném disku ze systému SMART a hodnotí jeho technický stav.Pokud je pevný disk v dobrém stavu, zobrazí se hodnocení „ Dobrý stave“.Pokud dojde k problémům se zařízením, obdržíte hodnocení Alarm “.V případě vážných problémů obdržíte posouzení technického stavu " Špatný ".

Pokud si přejete, můžete to udělat samianalyzovat informace ze systému SMART Chcete-li to provést, prozkoumejte seznam parametrů, který se nachází v dolní části okna CrystalDiskInfo.Jako podváděcí list pro parametry SMART můžete použít článek Wikipedie.

Ověření, že pevný disk pracuje při zatížení

Pokud SMART nevykazuje žádné problémy, musí být pevný disk zkontrolován při zatížení.Chcete-li to provést, zkuste na něj zkopírovat velké množství malých souborů (o hmotnosti 2-5 megabajtů).Můžete se například pokusit zapsat na pevný disk velkou složku s fotografiemi.Pokud je chyba, měly by se při kopírování souborů objevit následující příznaky:

  • prudké snížení rychlosti kopírování;
  • Rychlost kopírování poskakování;
  • Zmrazení procesu kopírování;
  • Windows nebo Průzkumník Windows zamrzne;
  • Ne příjemné zvuky (praskání, chrastění, pískání);
  • Vypnutí pohonu;
  • Restartování počítače;

Pokud taková ruční kontrola neodhalí žádné zjevné problémy, můžete se uchýlit k vážnějším metodám testování měniče.

Kontrola pevného disku pomocí programu HD Tune

Další možností je otestovat pevný disk pomocí HD Tune.Tento program je zdarma a lze jej stáhnout z oficiálních stránek.Jen se nezaměňujte s placeným HD Tune Pro, odkazem, který je na stejné stránce.

​​

Spusťte program HD Tune v počítači a přejděte na kartu „ Chyba Scan ".Na této kartě je třeba zahájit skenování pomocí tlačítka „Start“ a počkat, až se dokončí.

Pokud bylo během kontroly zjištěno velké množství chyb, znamená to, že váš pevný disk je ve špatném stavu.Možná brzy selže.

Kontrola pevného disku v programu Victoria 3.5

Pro co nejpřesnější ověření je třeba použít program Victoria, lze jej stáhnout například jako iso-soubor, například, odtud (zde je verze 3.5, je optimální pro kontrolu HDD mimo operační systém).Výsledný iso-soubor musí být zapsán na CD (nebo USB flash disk) a zavést z něj počítač.Po zavedení z CD budete muset vybrat jednu z možností pro spuštění programu Victoria.Pokud máte stolní počítač, vyberte „ Victoria for Desktop “, pro notebook „ Victoria for Notebook “ je vhodné, zbývající položky spustí DOS a program Volkov Commander.

Chcete-li zahájit skenování celého povrchu HDD, stiskněte klávesuF4 .V důsledku toho se otevře nabídka, ve které musíte vybrat„Ignorovat špatné bloky“a„Lineární čtení“ .Vezměte prosím na vědomí, že nemusíte používat možnosti „Záznam (vymazat)“, „Záznam ze souboru“ nebo „BB = Vymazat 256 sek.“, Protože odstraní informace z jednotky.

Chcete-li zahájit skenování, stiskněte znovu klávesuF4 .Poté musíte počkat, až program dokončí kontrolu pevného disku.Na konci testování, pokud HDD nemá žádné problémy, uvidíte tento výsledek.

Pokud má měnič problém, umístěte jej do oknaskenování se objeví oranžové a červené skvrny.Čím více takových míst, tím horší je stav disku.Pokud je počet červených skvrn obzvláště velký, pak je pevný disk pravděpodobně nefunkční a je čas ho vyhodit.Podrobné informace o problémech se zobrazí v bloku „Vady“ v pravé části okna.

Kontrola pevného disku ve Victorii 4.46 (pro Windows)

Pevný disk můžete také zkontrolovat, zda funguje pomocí programu Victoria 4.46 z operačního systému Windows.V tomto případě není nutné zaznamenávat iso-obrazy a není nutné z nich zavádět systém.Vše se děje přímo v prostředí Windows.

Můžete si stáhnout Victoria 4.46 pro Windows, například zde.Stažený archiv bude třeba rozbalit do libovolné složky a spustit programvcr446f.exe .Po spuštění se zobrazí hlavní okno programu Victoria, které vypadá podobně jako níže uvedený snímek obrazovky.

Nejprve zvažte kartu „ Standart “.Zde jsou v pravé části okna zobrazeny všechny jednotky, které Victoria dokázala identifikovat, v levém horním rohu jsou uvedeny informace o aktuálně vybrané jednotce (v případě potřeby můžete vybrat jinou) a níže jsou zaznamenány všechny akce, chyby a další informace.

Chcete-li zkontrolovat pevný disk, přejděte na kartu „ Testy“ .Zde musíte nejprve kliknout na tlačítko „ Passp “ (to vám umožní získat informace o vybrané jednotce), pak musíte začít test pomocí tlačítka „ Start “.

Dále musíte počkat, až Victoria zkontroluje pevný disk.

Během kontroly program detekuje chybné a problémové sektory, jejichž počet je vidět ve sloupci na pravé straně, stejně jako ve spodní části obrazovky.