Jak změnit datum v systému Windows XP

Bez přesného času nebude počítač schopen plně vykonávat všechny své funkce.Proto je každý počítač vybaven vestavěnými elektronickými hodinami.Tyto hodinky pracují velmi přesně a nezávisí na napájení.Díky baterii umístěné na základní desce elektronické hodiny v počítači nadále fungují, i když je počítač zcela odpojen od napájení.Po zapnutí každého počítače tedy hodiny zobrazují správné datum a čas.

Je velmi důležité, aby datum a čas v systému Windows XP zobrazovaly správné hodnoty.Nakonec na tom závisí práce mnoha počítačových funkcí.Například přesný čas se používá pro šifrování a také pro nastavení času pro modifikaci a vytvoření souborů.

V některých případech je však nutné změnit datum v systému Windows XP.Například datum se ztratí po výměně baterie na základní desce nebo po resetování nastavení systému BIOS.V takových případech čas a datum neodpovídají skutečnosti a musí být změněny ručně.V tomto článku si povíme o tom, jak změnit datum v systému Windows XP pomocí příkazového řádku a obvyklého uživatelského rozhraní Windows.

Jak změnit datum v systému Windows XP pomocí grafického rozhraní

Pokud potřebujete změňte datum v systému Windows XP, pak musíte dvakrát kliknout na systémové hodiny,které jsou umístěny v pravém dolním rohu obrazovky.

Po dvojím kliknutí na systémové hodiny se zobrazí malé okno s názvem „Vlastnosti: Datum a čas“.

Je třeba poznamenat, že okno „Vlastnosti: Datum a čas“ lze otevřít také prostřednictvím ovládacího panelu.Chcete-li to provést, otevřete ovládací panel a přepněte do klasického zobrazení.Poté otevřete sekci „Datum a čas“.

Otevřeli jsme tedy okno „Vlastnosti: Datum a čas“.V tomto okně můžete změnit čas a datum v systému Windows XP.Chcete-li změnit datum, vyberte požadovaný rok a měsíc nad kalendářem, poté si můžete vybrat požadované datum v kalendáři, stačí jen zvýraznit požadovaný den.

Po výběru data, které potřebujete v kalendáři, stačí zavřít okno kliknutím na tlačítko „OK“.Všechny tyto jednoduché kroky stačí ke změně data v systému Windows XP.

Také v okně „Vlastnosti: Datum a čas“ můžete změnit další nastavení, která se týkají systémových hodin.Chcete-li například změnit časové pásmo, přejděte na kartu „Časové pásmo“ a v rozevíracím seznamu vyberte požadované časové pásmo.A v dolní části okna na kartě časové pásmo můžete povolit nebo zakázat automatický přechod na letní čas a naopak.

Zde můžete také povolit nebo zakázat synchronizaci data a času přes internet.Chcete-li to provést, přejděte na kartu „Internetový čas“ a nastavte nebo zrušte zaškrtnutí políčka vedle odpovídající funkce.

Pro uložení záznamůzměny, musí být okno zavřeno kliknutím na tlačítko "OK".

Jak změnit datum v systému Windows XP pomocí příkazového řádku

V případě potřeby můžete také změnit datum pomocí příkazového řádku.Chcete-li to provést, stiskněte kombinaci kláves Windows + R av okně, které se otevře, zadejte příkaz „ CMD “.

Poté se zobrazí příkazový řádek systému Windows XP.Chcete-li změnit datum pomocí příkazového řádku, musíte použít příkaz „DATE“.Tento příkaz přijímá datum ve formátu „den-měsíc-rok“.Chcete-li tedy nastavit datum 15. září 2014, musíte zadat příkaz „datum 15-09-2014“.

Pokud je třeba změnit nejen datum, ale také čas prostřednictvím příkazového řádku, budete potřebovat příkaz „TIME“.

Chcete-li změnit čas pomocí příkazu TIME, musíte nastavit čas ve formátu „hodiny: minuty: sekundy“.