Jak změnit procesor na notebooku

Při koupi notebooku se mnoho uživatelů snaží šetřit peníze a nakupovat velmi levné modely.Postupem času se však ukáže, že vybraný modul neřeší úkoly uživatele.V takových situacích je nutné upgradovat.

Upgrade notebooku obvykle zahrnuje nahrazení pevného disku jednotkou SSD a instalaci většího množství paměti RAM.Pokud však má notebook velmi slabý procesor, nemusí to stačit.V tomto článku si povíme o tom, jak změnit procesor na notebooku na výkonnější.

Posouzení účelnosti

Pokud chcete změnit procesor na notebooku, první věc, kterou musíte udělat, je střízlivě posoudit, jak realistické je nahradit procesor na tomto modelu notebooku.Je nutné odhadnout, zda je možné provést výměnu sami a do jaké míry bude tento postup odůvodněn.

Nejprve musíte zjistit, která zásuvka se používá na vašem notebooku .Chcete-li to provést, spusťte program CPU-Z na notebooku a věnujte pozornost balíčku Package.Pokud je za názvem soketu dodatek „BGA“, znamená to, že procesor je připájen k základní desce.Je zřejmé, že v tomto případě výměna vyžaduje speciální vybavení a příslušné zkušenosti.Takovou operaci na koleni nebude možné, musíte kontaktovat servisní středisko.

Za druhé musíte zjistit, které procesorypodporován základní deskou vašeho notebooku .Možná váš model již má nejvýkonnější procesor pro vaši základní desku.V tomto případě nemá smysl jej upgradovat.

Zjištění seznamu podporovaných procesorů není pro základní desku notebooku tak snadné jako pro základní desku počítače.K tomu lze použít několik metod:

  • Přečtěte si servisní příručku k tomuto notebooku (servisní příručka) .Ve většině případů mají tyto pokyny seznam čipů, které lze použít k výměně.
  • Studovat všechny konfigurace tohoto notebooku .V různých konfiguracích stejného modelu obvykle používají stejnou základní desku.To znamená, že pokud máte hardware Intel Celeron, ale víte, že existují hardwarové možnosti Intel Core i5, můžete svůj aktuální procesor změnit na Intel Core i5.
  • Studovat NENÍ oficiální informace o vašem notebooku .Zkuste vyhledat informace o vašem modelu na specializovaných webech nebo fórech.Možná zjistíte, že základní deska podporuje čipy, které nejsou deklarovány v servisní příručce a nejsou dostupné v drahých úrovních oříznutí.

Při výběru nového procesoru také zvažte TDP.Nejlepší je, aby váš aktuální i nový procesor měl stejný TDP.Takže si budete jisti, že po výměně čipu nebudete mít problémy s přehřátím.

V programu lze získat informace o TDP aktuálního procesoru.CPU-Z.Co se týká kandidátních čipů, můžete vidět jejich vlastnosti na internetu.

Za třetí je třeba vyhodnotit složitost přístupu k procesoru .Faktem je, že v různých přenosných počítačích se přístup k procesoru může velmi lišit.Pro přístup stačí někdy odstranit zadní kryt a někdy musí být zařízení kompletně rozebráno.

Prostudujte si servisní příručku a zjistěte, jak obtížné je vyměnit procesor na notebooku.Pokud potřebujete přístup k čipu zcela rozebrat a nemáte dostatečné zkušenosti s údržbou notebooků, je lepší tento postup odmítnout nebo požádat o pomoc servisní středisko.

Provádění samotného postupu

Pokud máte štěstí a měníte , procesor na vašem notebooku není obtížný a také jste našli čip podporovaný základní deskou,pak můžete pokračovat.Dále ukážeme, jak může vypadat náhradní procesor na notebooku.Mějte na paměti, že ve vašem zařízení se proces demontáže a výměny procesoru bude výrazně lišit od postupu popsaného níže.

Nejprve musíte zařízení úplně vypnout, odpojit od napájení a vyjmout baterii.Poté notebook otočte, odšroubujte několik šroubů a sejměte plastový kryt.

Po sejmutí zadního krytu se otevře přístup na pevný disk, RAM a chladicí systém (pod kterým je umístěn samotný procesor).

Dále odšroubujte několik šroubů zajišťujících chladicí systém, a potéchladicí systém musí být odstraněn.

Po odstranění chladicího systému můžete přistoupit přímo k výměně samotného procesoru.Chcete-li to provést, odemkněte soket a jemně zvedněte procesor.V našem případě odemkněte zásuvku pomocí šroubováku otočením zámku proti směru hodinových ručiček.

Dále musíte shromáždit vše v opačném pořadí.Změníme starý procesor na nový, aplikujeme tepelné mazivo, namontujeme chladicí systém a zavřeme kočku.Všichni jsme změnili procesor na notebooku, můžete zapnout notebook a zkontrolovat, jak všechno funguje.