Jak znát kapacitu procesoru

Před několika lety byla kapacita procesoru vynikajícím tématem pro debaty a dlouhé rozhovory o počítačovém tématu.Každý měl svůj vlastní názor na 32 a 64 bitové procesory a jejich rozdíly.Nyní se toto téma stalo méně populárním, protože všichni jsou zvyklí na to, že absolutně jsou všechny moderní procesory pro osobní počítače 64bitové.Uživatelé počítačů však stále znepokojují některé problémy týkající se kapacity procesoru.V tomto článku budeme hovořit o tom, jak zjistit kapacitu procesoru, také o tom, jaká je kapacita a jaké jsou rozdíly mezi 32bitovými a 64bitovými čipy.

Abyste mohli zjistit kapacitu procesoru, potřebujete program CPU-Z.Tento program je distribuován zcela zdarma a lze jej stáhnout z webu vývojáře.Díky tomu můžete získat všechny možné informace o vašem procesoru, to znamená o vašem procesoru.

Stáhněte, nainstalujte a spusťte program CPU-Z.Hned po spuštění uvidíte něco jako toto okno:

V tomto okně jsou uvedeny všechny technické specifikace procesoru nainstalovaného v počítači.Kapacita procesoru je indikována podporou instrukcí EM64T (Intel64), pokud máte procesor od Intelu, nebo podporou instrukcí pro x86-64 (AMD64), pokud máte procesor od AMD.Pokud se tyto pokyny nezobrazí v programu CPU-Z, pak je váš procesor 32bitový.

Ve skutečnosti není setkání s 32bitovým procesorem nyní tak jednoduché.Koneckonců, všichni procesory, počínaje AMD Athlon 64 anovější modely Pentium 4 jsou 64bitové.

Obsah
  1. Jaká je kapacita procesoru
  2. Jaká je výhoda 64 bitových procesorů
Jaká je kapacita procesoru

Jak víme kapacitu procesoru, jak již víme, nyní je čas zabývat se samotným konceptem kapacity.Bitová hloubka je počet bitů (nebo bitů), které může procesor zpracovat současně.

S vývojem technologie rostla kapacita procesorů.V roce 1971 tak Intel vytvořil první 4bitový procesor 4004, pak to byl 8bitový 8080 a 16bitový 8086. V roce 1985 se objevil první 32bitový procesor 80386, který se později stal základem pro všechny moderní procesory pro PC.A v roce 2003 se objevil první 64bitový procesor pro stolní počítače, stal se Athlon 64 od AMD.

Kromě toho lze na pneumatiky použít výraz „bitová kapacita“.Například technické vlastnosti grafických karet označují šířku paměťové sběrnice.Šířka sběrnice je počet bitů, které lze přenášet na sběrnici najednou.

Jaká je výhoda 64 bitových procesorů

Z pohledu koncového uživatele počítače má 64 bitových procesorů pouze jednu významnou výhodu - schopnost adresovat více než 4 GB RAM.To znamená, že při použití 64bitového procesoru můžete do počítače nainstalovat 8, 16, 32 nebo jakýkoli jiný počet gigabajtů paměti RAM.

Přirozeně,kromě 64bitového procesoru musíte mít nainstalován také 64bitový operační systém.Pokud nainstalujete běžný 32bitový operační systém na počítač s 64bitovým procesorem, bude počítač pracovat v 32bitovém režimu a dostupná paměť bude omezena na 4 GB.

Chcete-li zjistit, který operační systém je v počítači nainstalován, otevřete: Ovládací panely - Systém a zabezpečení - Systém.

Zde jsou shromažďovány některé informace o vašem počítači a operačním systému.Naproti položce „Typ operačního systému“ se zobrazí bitová hloubka nainstalovaného operačního systému.