Jak zvolit chladič pro procesor

Pokud se rozhodnete postavit nový počítač sami, musíte vyřešit řadu problémů spojených s výběrem součástí.Jedním z těchto problémů je volba chladiče (chladicího systému) pro procesor.V tomto článku se budeme zabývat hlavními body tohoto složitého podnikání.

Standardní chladič CPU

Při montáži nového počítače vždyJe zde pokušení vybrat si standardní chladič, který je dodáván s procesorem.Koneckonců, při použití, můžete ušetřit trochu.

Standardní chladicí systém od společnosti Intel

Pokud stavíte počítač pro práci s nenáročnými programy, postačí standardní chladič.Navíc, pokud je v tomto případě organizován dobrý pohyb vzduchu, pak pravidelné chlazení zvládne i těžké programy a počítačové hry.

Standardní chladicí systém od AMD

Jedinou věcí, pro kterou standardní chladič rozhodně není vhodný, je přetaktování procesoru.Pokud plánujete přetaktování procesoru, musíte určitě použít účinnější chladicí systém.

Také byste si neměli vybírat standardní chladič (nebo, jak se také nazývá „Boxed“), pokud chcete vytvořit tichý počítač.Standardní ventilátory mají obvykle velmi malý průměr, a proto jsou výrazně hlučné.Navíc rychlost takového ventilátoruby měla být vysoká, protože radiátor pod ním je také malý.

Zásuvka a rozměry chladiče pro procesor

Pokud pro procesor vyberete chladič, je třeba nejprve zvážit patici procesoru a rozměry chladiče.

Pokud zvolíte chladicí systém, který nepodporuje soket vašeho procesoru, pak jej jednoduše nemůžete nainstalovat, držák nespadne na své místo.Pokud uděláte chybu s rozměry chladiče, můžete mít při uzavírání skříně problémy.Pokud je radiátor větší než prostor, který je mezi základní deskou a krytem pouzdra, nemůžete pouzdro jednoduše zavřít.

V případě kompaktních základních desek mohou nastat situace, kdy bude chladič blokován chladičem pro konektory RAM nebo dokonce konektory PCI Express.To by mělo být zohledněno také při výběru chladiče pro procesor.

Nejedná se o standardní chladič v případě počítače

Aby se nemusel nákup vrátit zpět do obchodu, je lepší pečlivě prostudovat charakteristiky a ujistit se, že seznam podporovanýchsokety jsou soketem vašeho procesoru a rozměry chladiče nebudou při montáži systému způsobovat problémy.

Účinnost chladiče

Při výběru chladiče pro procesor je velmi důležité správně vyhodnotit jeho účinnost a odvod tepla CPU.K tomu je nejlepší se zaměřit na TDP, což je uvedeno v charakteristikách procesoru a chladicího systému.TDP je zkratka pro „tepelný návrhový výkon“, který lze zase přeložit jako"Požadavky na chladicí systém."TDP je udáván ve wattech a označuje množství tepla, které musí chladicí systém odebrat.Více se o tom můžete dočíst na Wikipedii.

Pokud charakteristiky chladiče označují TDP, pro který je navržen, jednoduše porovnejte tuto hodnotu s procesorem TDP.Pokud má chladič větší TDP, můžete takový model bezpečně koupit.Bez problémů zvládne chlazení vašeho procesoru.

Informace o TDP ve specifikacích chladiče

Ale v charakteristikách chladičů zdaleka nejsou vždy informace o TDP.V tomto případě se musí výběr řídit nepřímými faktory.Jedná se o tyto faktory:

  • Hmotnost chladiče .Čím těžší je chladič, tím více tepla může odebrat z CPU a rozptýlit se do okolního prostoru.Čím větší je tedy hmotnost chladiče, tím účinnější je chladicí systém.
  • Počet tepelných trubek .Tepelné trubky přenášejí teplo z procesoru do žeber chladiče.Čím více tepelných trubek a čím větší je jejich průměr, tím účinnější je radiátor.
  • Počet fanoušků a jejich velikost .Čím více ventilátorů na radiátoru a čím větší je jejich průměr, tím lepší je ventilátor vyfukován a účinnější systém chlazení.
  • Kontakt tepelných trubek .Tepelné trubky mohou kontaktovat procesor buď přímo, nebo prostřednictvím přídavné desky.Nejlepší možností je přímý kontakt.Tepelné trubky tak mohou lépe přenášet teplo do žeber chladiče.