Jak zvolit externí pevný disk

Externí pevný disk je vynikající nástroj, který může výrazně zjednodušit práci s počítačem.Zvláště pokud musíte pracovat na několika počítačích, například doma nebo v kanceláři.Přenos pracovních dokumentů z jednoho počítače do druhého není velmi příjemný úkol.Některé dokumenty se nevejdou na USB flash disk, jiné prostě zapomenete zkopírovat.Externí pevný disk může pomoci vyřešit tyto problémy.

O výběru pevných disků jsme již hovořili v jednom z předchozích článků.Tentokrát budeme hovořit o tom, jak zvolit externí pevný disk.Při výběru externího pevného disku pečlivě zvážíme všechny hlavní aspekty, kterým musíte věnovat pozornost.

Rozměry a hmotnost externích pevných disků

První věc, kterou musíte věnovat, kdyžvýběr externího pevného disku je jeho velikost a hmotnost.Stejně jako běžné interní externí pevné disky existují i ​​dvě formy faktorů: 3,5 a 2,5 palce.

Pevné disky ve formátu 2,5 palce mají rozměry srovnatelné s velkými smartphony.To znamená, že takový pevný disk se snadno vejde do kapsy bundy, do složky nebo do malé tašky.Současně váha externích pevných disků o velikosti 2,5 palce zřídka přesahuje 200 gramů.

Vnější disky ve formě činitelů 2,5 a 3,5 palce

Zatímco pevné disky 3,5 palce mají rozměry srovnatelné s poměrně silnou knihou a jejich hmotnost se blíží kilogramu.Je zřejmé, že mít takové rozměrné zařízení s sebou je velmi nepohodlné.Proto, pokud si vyberete externí pevný disk pro pravidelné přenášení s sebou, pak byste se určitě měli zastavit u modelu 2,5 palce.

Pokud zvolíte externí jednotku primárně pro domácnost nebo kancelář, můžete si zakoupit modely o velikosti 3,5 palce.Kromě většího objemu se tyto disky liší od 2,5 palce velkou sadou dalších funkcí a funkcí, které mohou být velmi užitečné pro domácí použití.

Kapacita externích pevných disků

Nezapomeňte na kapacitu.Při výběru externího pevného disku je tento parametr také důležitý, protože při výběru jakéhokoli jiného disku

Většina moderních pevných disků ve formátu 2,5 palce má kapacitu 500 až 2000 gigabajtů.Zatímco 3,5 palcové modely mají kapacitu od 2 000 do 4 000 gigabajtů.

Je třeba poznamenat, že existují modely, které mají kapacitu 4 000 až 16 000 gigabajtů.Nejedná se však pouze o externí pevné disky, jedná se o tzv. Síťové disky nebo NAS.Taková zařízení jsou srovnatelná se stolním počítačem a zahrnují více než jeden pevný disk

NAS NAS

Je zřejmé, že kapacita formátoru je 3,5 palcevítězí v suchu.Zde je však důležité pamatovat na rozměry a hmotnost.Příliš těžkýzařízení bude stále více doma a nakonec přestane být používáno vůbec.

Rozhraní rychlosti a připojení

Dále v procesu výběru externího pevného disku musíte věnovat pozornost rychlosti práce.Rychlost externího pevného disku závisí na takových charakteristikách, jako jsou:

  • otáčky vřetena;
  • objem pufru;

Čím vyšší je rychlost vřetena a čím větší je objem vyrovnávací paměti, tím rychlejší je pevný disk.Ale to je rychlost samotného pevného disku.Při výběru externího pevného disku je třeba vzít v úvahu ještě jeden parametr, a to rozhraní pro připojení pevného disku.

USB 3.0

Téměř všechny moderní externí jednotky pro připojení k počítači používají rozhraní USB 3.0.Rozhraní USB 3.0 může poskytovat rychlost přenosu dat až 5 Gb /s (640 MB /s).Tato rychlost je více než dostatečná pro jakýkoli pevný disk.Zároveň si USB 3.0 zachovává zpětnou kompatibilitu s USB 2.0, což znamená, že jednotku USB 3.0 lze připojit k libovolnému počítači.

​​

USB 3.0 kabel

Ale v prodeji stále najdete modely s USB 2.0.Je lepší nekupovat takové externí pevné disky.Rychlost přenosu dat USB 2.0 je 480 Mbps (60 MB /s).Tato rychlost se může stát překážkou, která zpomalí práci externího pevného disku.

Thunderbolt a eSATA

Kromě toho někdy existují modely, které podporují rozhraní, jako jsou Thunderbolt a eSATA.Zvažte více o těchto možnostech připojení pevného diskuv detailu.

Rozhraní Thunderbolt je vyvíjeno a propagováno společností Intel.Nejčastěji lze toto rozhraní nalézt v technologii od společnosti Apple.Rychlost přenosu dat Thunderbolt může dosáhnout 10 gigabitů /s, což je dokonce více než při použití USB 3.0.Proto je Thunderbolt skvělý pro externí pevné disky.

Konektor Thunderbolt a kabel

eSATA nebo externí SATA - stejné rozhraní SATA, které se používá k připojení interních pevných disků a optickýchjednotky.Proto je také skvělý.Jediným rozdílem mezi eSATA a SATA je další forma konektoru.Konektory ESATA se na rozdíl od konektorů SATA provádějí na vnější straně základní desky.To vám umožní použít je k připojení externích jednotek.

Kabel eSata

U některých pokročilých modelů externích pevných disků najdete možnost připojení k síti LAN (Ethernet) nebo dokonce k bezdrátové síti Wi-Fi.Protože však tyto způsoby připojení představují další funkce, nebudeme je podrobně posuzovat.

Případ externího pevného disku

Případ, kdy bude váš externí pevný disk uzavřen, hraje důležitou roli.Protože externí pevný disk je přenosné zařízení, nevyhnutelně se setká s vibracemi, otřesy a rázy různých sil.Při výběru externího pevného disku byste proto měli dát přednost těm modelům, které mají masivní pogumované pouzdro.Takový případ může nejlépe chránit křehký pevný disk, kterýnachází se uvnitř.Zařízení s tenkým tělem mohou být příliš křehká.

Externí pevný disk v pogumovaném pouzdře

Pouzdro může poskytnout dodatečnou ochranu vašeho externího pevného disku.Pouzdra na externí pevné disky mají tvrdé a elastické stěny.To může výrazně snížit pravděpodobnost úmrtí vaší jednotky v případě pádu na zem nebo silného úderu.Obaly nejsou zpravidla součástí balení a musí být zakoupeny samostatně.

Pouzdro pro 2,5 palcový disk

Závěry

Obecně není výběr externího pevného disku něcokomplikované.V prodeji je několik upřímně zlých modelů, takže i nezkušený uživatel to zvládne.

Hlavní věcí, na kterou je třeba pamatovat, jsou základní vlastnosti (rozměry, hmotnost, kapacita, rychlost, rozhraní a pouzdro) a vybrat disk tak, aby jeho vlastnosti vyhovovaly vašim potřebám zařízení.Například, pokud potřebujete lehký externí pevný disk, který plánujete s sebou každý den, měli byste si vybrat disk ve formátu 2,5 palce a vysokou rychlostí.Pokud plánujete externí pevný disk ponechat výhradně doma a používat jej k ukládání záloh, je pro vás vhodný 3,5palcový disk s velkou kapacitou.Zároveň se nemusíte starat o rychlost práce, protože pro zálohování dat to není tak důležité.