Jak zvolit napájecí zdroj pro počítač

Zdroj napájení je jednou z nejdůležitějších součástí počítače.Poskytuje napájení všem ostatním součástem a na tom závisí i stabilita celého počítače.Proto je velmi důležité zvolit správný zdroj napájení pro váš počítač.V tomto článku si povíme o tom, jak zvolit zdroj napájení pro váš počítač.

Zdroj napájení.

První věcí, kterou musíte rozhodnout, je, kolik energie potřebujete. Napájení zdroje napájení závisí na součástech, které jsou nainstalovány v počítači.Nejjednodušší způsob, jak zjistit potřebný výkon zdroje, je použít speciální kalkulačku.Nejoblíbenější kalkulačky jsou:

  • http://www.coolermaster.outervision.com/
  • http://ru.msi.com/power-supply-calculator
  • http://www.casemods.ru/services/raschet_bloka_pitania.html

Používání těchto kalkulaček je velmi jednoduché.Musíte pouze vyplnit dotazník, ve kterém musíte z rozevíracího seznamu vybrat součásti, které jsou nainstalovány v počítači.Poté kalkulačka zobrazí maximální součet špičkových kapacit všech komponent, které jste vybrali.Toto číslo může být již vedeno při výběru zdroje napájení.

Kalkulačka pro výpočet výkonu napájecího zdroje

Neměli byste si však vybírat napájecí zdroj, který má k dispozici dostatek energie.Mějte na paměti, že skutečná síla napájení může být nižší, než uvádí výrobce.Kromě toho je třeba mít na paměti, že se konfigurace může v průběhu času měnit.Proto lepšívezměte napájení s malým rozpětím.Například můžete přidat 25% k výkonu, který bude kalkulačka výkonu zobrazovat.

Chladicí systém zdroje energie.

Dalším důležitým bodem při výběru zdroje napájení je chladicí systém.Věnujte pozornost počtu ventilátorů a jejich průměru.Většina moderních napájecích zdrojů je vybavena pouze jedním ventilátorem o průměru 120, 135 nebo 140 milimetrů.Mějte na paměti, že čím větší je ventilátor, tím méně hluku vydává.Proto je nejlepší zvolit model s největším možným ventilátorem.

K dostání jsou také modely s jedním nebo dvěma ventilátory o velikosti 80 mm.Zpravidla se jedná o velmi levné modely.Takové napájecí zdroje vydávají velmi hlasitý hluk, takže byste takové modely neměli kupovat.

Další verzí chladicího systému jsou zdroje napájení s pasivním chlazením.Takové napájecí zdroje vůbec nevydávají žádný hluk, protože nejsou vybaveny ventilátory.V případě nákupu takového zdroje napájení je však třeba se postarat o další chlazení systémové jednotky.

Kabely a konektory.

Také při výběru zdroje napájení musíte věnovat pozornost kabelům a konektorům, kterými je vybaven.Zdroje energie jsou dodávány s pevnými nebo zásuvnými kabely.

Napájení bez ventilátoru as připojenými kabely

V prvním případě jsou kabely pevně připevněny k napájení.V tomto případě budou všechny nepoužité kabely bezcílně zavěšeny uvnitř systémové jednotky a budou blokoványproudění vzduchu a zhoršení jeho chlazení.Pokud vám napájení umožňuje připojit a odpojit kabely, může uživatel připojit pouze ty kabely, které skutečně potřebuje.Tento přístup snižuje počet kabelů uvnitř systémové jednotky a zlepšuje její chlazení.Při výběru zdroje napájení je proto nejlepší zvolit model se zásuvnými kabely.

Cena zdroje napájení.

Cena je také důležitým okamžikem při výběru napájení počítače.Ušetřete příliš mnoho na napájení, nákup nejlevnější model, který je vhodný pro napájení.Tyto modely zpravidla dávají mnohem méně energie, než tvrdí výrobce.

Nejlepší je zvolit si napájení od známého výrobce, který se na trhu dlouhodobě etabloval.Nyní tito výrobci jsou FSP, Enermax, Hipro, HEC, Sezónní, Delta, Silverstone, PC Power & Cooling, Antec, Zalman, Chiftec, Gigabyte, Corsair, Thermaltake, OCZ, Cooler Master.