Jak zvolit SSD

Zájem o SSD se mnoho uživatelů ptá, jak si vybrat SSD.Na trhu existuje opravdu velké množství disků SSD od tuctu různých výrobců, takže výběr SSD není tak snadný, jak by se na první pohled mohlo zdát.V tomto článku se budeme zabývat hlavními charakteristikami moderních pevných disků a hovoříme o tom, jak zvolit jednotku SSD a neudělat chybu.

Jednotka SSD nebo Jednotka SSD je jednotka, ve které se k ukládání dat nepoužívají žádné magneticky potažené disky.Místo toho jsou všechny informace ukládány do speciálních čipů.Tento přístup k ukládání informací má několik výhod, z nichž nejdůležitější je rychlost práce.Jednotky SSD jsou na magnetických deskách mnohem rychlejší než klasické pevné disky.Na druhé straně SSD mají také nevýhody.Například vysoká cena, malý objem a omezený počet přepisovacích cyklů.

Výběr SSD

Jak tedy zvolit SSD?Aby nedošlo k chybě při nákupu jednotky SSD, musíte porozumět základním charakteristikám moderních pevných disků.

Objem a cena

Při výběru jednotky SSD většina kupujících nejprve obrátí svou pozornost na objem jednotky a její cenu.Mnozí dokonce odmítají kupovat kvůli skutečnosti, že si nemohou dovolit disk několika stovek gigabajtů.

Ve skutečnosti se nezasekávejte do svazku disku.Neplánujete v něm mít svoji sbírkuhudba nebo video.Chcete-li zjistit, kolik místa na disku skutečně potřebujete, otevřete systémový disk a podívejte se na použitý prostor.S největší pravděpodobností vaše soubory nezabírají více než 120 gigabajtů.

Právě při tomto čísle je třeba se při výběru jednotky SSD řídit.V současné době stojí SSD s kapacitou 120 GB od 100 do 200 dolarů.

Intel SSD 520 Series: Populární model Intel SSD

Rychlost

Rychlost je jedním z hlavních parametrů kteréhokoli disku SSD.Zde stojí za to věnovat pozornost především rychlosti čtení.Koneckonců, záleží na rychlosti čtení, jak rychle se operační systém a další programy spustí.

Výrobce

V současné době na trhu existuje více než tucet výrobců jednotek SSD.Jen málo z nich však využívá paměť své vlastní produkce, zbytek prostě kupuje hotovou paměť.

V současné době pouze společnosti Samsung, Intel a Crucial (divize společnosti Micron) vyrábějí disky SSD pod vlastní značkou pomocí vlastních paměťových čipů.Proto při výběru jednotky SSD je rozumné vybrat produkty těchto společností.

Typ paměti

SSD používají paměť NAND.Tento typ paměti má tři podtypy:

  • SLC (Single Level Cell) - v jedné paměťové buňce je uložen pouze jeden bit informace, nejstarší typ paměti NAND se téměř nikdy nenajde na prodej;
  • MLC (Multi Level Cell) - v jedné paměťové buňce jsou uloženy dva bity informací,v současné době nejběžnější typ paměti NAND;
  • TLC (Three Level Cell) - tři bity informací jsou uloženy v jedné paměťové buňce, nejnovějším typu paměti NAND;

Vzhledem k tomu, že v paměti SLC je zaznamenán pouze jeden bit informací, jsou na nich založené disky rozlišovány vysokou rychlostí a vysokou spolehlivostí.Paměť SLC tak vydrží 100 000 přepisovacích cyklů, zatímco paměť MLC vydrží 10 000 cyklů a paměť TLC s 5 000 cyklů.

SSD na bázi SLC však mají vysokou cenu a nízkou kapacitu.Proto v prodeji najdete disky SSD s pouze pamětí MLC nebo TLC.Ve stejné době stále existuje jen velmi málo jednotek založených na paměti TLC, které se teprve začínají objevovat na trhu.

Na základě skutečnosti, že MLC je spolehlivější a ověřenou možností, má smysl dávat přednost tomuto typu paměti.