Jak zvýšit nebo snížit rychlost rotace chladiče na procesoru

Počítačem generovaný hluk přímo ovlivňuje produktivitu a únavu uživatele.Proto je velmi důležité mít možnost správně nakonfigurovat provoz chladičů.V tomto článku se naučíte, jak zvýšit nebo snížit rychlost rotace chladiče na procesoru.

Nastavení rychlosti otáčení chladiče z Windows

V posledních letech poskytli výrobci základní desky spolu s ovladači uživateli další software,což vám umožní nastavit rychlost otáčení chladičů, přetaktovat procesor a změnit další systémové parametry.Takový software funguje přímo z operačního systému Windows, nevyžaduje restartování počítače a vstup do nastavení systému BIOS .

Nejjednodušší způsob, jak zvýšit nebo snížit rychlost rotace chladiče na procesoru, je použití takového programu od výrobce základní desky.Tento program lze nalézt na disku ovladače ze základní desky.Ale je lepší stáhnout z oficiálních stránek.V takovém případě obdržíte nejnovější verzi programu se všemi opravami.

Chcete-li takový program stáhnout, zadejte název své základní desky do libovolného vyhledávače a poté přejděte na oficiální webovou stránku výrobce základní desky.

Poté se dostanete na stránku vaší základní desky na webových stránkách výrobce.Zde musíte najít sekci s ovladači, která se obvykle nazývá „Podpora - ovladače“.V seznamu ovladačů si můžete stáhnout další software pro řízení rychlosti otáčení chladičů a dalších systémových parametrů.V závislosti na výrobci základní desky může být tento software nazýván odlišně, například pro ASUS se tento software nazývá AI Suite a pro MSI se nazývá Command Center.

Stažený program musí být nainstalován a spuštěn v počítači.Pak v programu musíte najít sekci zodpovědnou za nastavení rychlosti otáčení chladičů.Ve většině těchto programů můžete snížit nebo zvýšit rychlost rotace chladičů v závislosti na teplotě procesoru.Použijte graf, který koreluje rychlost rotace s teplotou procesoru.Posunutím bodů v tomto grafu můžete nastavit rychlost rotace chladiče pro různé teploty procesoru.

Při nastavování rychlosti chladiče procesoru je důležité si uvědomit, že pro bezpečný provoz by teplota procesoru neměla překročit 65-70 stupňů.Proto pro tuto teplotu musíte nastavit maximální rychlost otáčení.

Nastavení rychlosti rotace chladiče v systému BIOS

Rychlost rotace chladiče na procesoru můžete také zvýšit nebo snížit pomocí systému BIOS.Tato funkce je obvykle k dispozici v části „Hardware monitor“ nebo „Ovládání ventilátoru“.Pokud máte moderní základní desku s UEFI, pak se rychlost otáčení upraví pohybem bodů v grafu, stejně jakopopsané výše.

Na starších základních deskách s klasickým systémem BIOS je také možné upravit rychlost otáčení chladiče na procesoru.Pouze v tomto případě je nastavení provedeno jednoduše nastavením požadovaných hodnot rychlosti chladiče, bez grafu.

Po změně rychlosti chladiče v systému BIOS je třeba uložit nastavení a restartovat počítač.