Jak zvýšit RAM na notebooku

Notebooky mají velmi omezené možnosti upgradu.Bez kontaktování servisního střediska můžete vyměnit pouze RAM a pevný disk.Přístup k jiným komponentám je tak komplikovaný, že bez řádných zkušeností byste o tom neměli ani přemýšlet.V tomto článku se můžete dozvědět, jak zvýšit RAM na notebooku.

Krok č. 1. Získejte informace o dostupné RAM.

První věc, kterou musíte udělat, je zjistit, která RAM je aktuálně nainstalována.Musíte jasně pochopit, jaký typ paměti RAM se v notebooku používá, kolik slotů v notebooku, kolik paměťových slotů je nainstalováno, kolik z těchto lamel atd.

K získání těchto informací můžete použít program CPU-Z.Stáhněte si nejnovější verzi tohoto programu, spusťte ji na svém notebooku a přejděte na kartu SPD.

V levém horním rohu programu je rozbalovací nabídka se seznamem dostupných slotů.Zobrazit informace o všech dostupných slotech.Pokud pro slot nejsou žádné informace, je prázdný a můžete v něm nastavit další lištu RAM.

Krok č. 2. Hledáme informace o maximálním množství paměti RAM.

Než si něco koupíte, musíte zjistit, co maximální RAM podporuje základní desku vašeho notebooku.Chcete-li to provést, přejděte na webovou stránku výrobce notebooku a vyhledejte informace o maximálním objemuRAM

Krok č. 3. Vyberte RAM.

Na základě dříve obdržených informací můžete pokračovat výběrem paměti RAM.Pokud má váš notebook volný slot, musíte si vybrat pouze jednu lištu RAM.Mělo by být stejného typu (obvykle DDR3) a pokud možno stejné velikosti jako ty, které jsou již nainstalovány v notebooku.Frekvence paměti RAM může být stejná nebo větší.Pokud instalujete paměť s vyšší frekvencí, bude fungovat na frekvenci pomalejších slotů RAM.

Jsou-li obsazeny všechny paměťové sloty v notebooku.To znamená, že musíte změnit již nastavené obruby na nové.V tomto případě je nejlepší vyměnit všechny kryty najednou.Takže po zvýšení paměti RAM byly všechny rošty stejné.Pokud má například váš notebook 2 proužky po 2 gigabajtech, je vhodné je nahradit dvěma proužky po 4 (nebo 8) gigabajtech.Tím zvýšíte množství paměti RAM na svém notebooku ze 4 na 8 (nebo 16) gigabajtů.

Rovněž by se nemělo zapomínat, že RAM pro notebooky je k dispozici ve formátu SO-DIMM.Běžné paměťové karty pro stolní počítače nebudou fungovat.Více se o tom můžete dočíst v našem článku o výběru RAM, jakož i v článku o typech RAM.

Krok č. 4. Instalace paměti RAM do notebooku.

Nejdůležitější fází je instalace paměti RAM v notebooku.Nejprve vypněte notebook,odpojte napájecí kabel a vyjměte baterii.Poté musíte přistupovat k RAM.Ve většině případů je RAM k dispozici pod malým krytem na zadní straně notebooku.Kryt je připevněn několika šrouby, které musí být odšroubovány šroubovákem.

Pokud není k dispozici žádný oddělitelný odnímatelný kryt, musíte pro přístup do paměti RAM rozebrat celý notebook.V takovém případě je lepší kontaktovat servisní středisko, aby se zvýšila RAM.

Samotné sloty RAM jsou blokovány.Tyto západky je třeba mírně zatlačit zpět, poté se lišta RAM mírně zvedne a lze ji odstranit.Instalace lišty je stejná.Aby západky fungovaly, musí být zasunuty do slotu a stlačeny.