Jak zvýšit rychlost rotace chladiče na grafické kartě

Moderní grafické karty mají tendenci používat nejnižší možnou rychlost rotace chladičů, aby produkovaly co nejméně hluku.Proto při nízkém zatížení udržují chladiče na minimální rychlosti nebo je úplně vypínají.Při zvyšování zátěže grafické karty a v důsledku toho při zvyšování teploty se přirozeně automaticky zvyšuje rychlost otáčení chladičů, aby se teplota grafického čipu udržovala na přijatelné úrovni.

Podobný přístup k řízení chladičů a teploty je vhodný pro většinu případů.Někdy je však nutné ručně zvýšit rychlost otáčení chladičů grafické karty.To může být například nutné během zrychlení nebo zátěžového testování.

Zvyšování rychlosti otáčení chladiče na grafické kartě

Nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem zvýšení rychlosti otáčení chladičů na grafické kartě jepoužijte program MSI Afterburner.Jedná se o bezplatný program vyvinutý společností MSI a je k dispozici ke stažení na oficiálních webových stránkách.

Hlavním účelem MSI Afterburner je přetaktování grafické karty.S ním můžete změnit napětí na grafickém čipu, úroveň spotřeby energie, teplotní limit, taktovací frekvenci grafického čipu a paměti, stejně jako rychlost otáčení chladičů.Kromě toho tento programUmožňuje sledovat FPS a hlavní parametry počítače přímo během provozu počítačových her.Současně MSI Afterburner funguje stejně dobře jak s grafickými kartami NVIDIA, tak s grafickými kartami AMD.Obecně má tento program téměř vše, co potřebujete k ovládání grafické karty.

Abyste mohli začít používat MSI Afterburner, musíte jít na oficiální web MSI a stáhnout si nejnovější verzi programu.

Dále je třeba rozbalit stažený archiv a zahájit instalaci programu.Během procesu instalace postupujte podle pokynů na obrazovce.

Po dokončení instalace se zobrazí okno s výzvou k instalaci programu RivaTuner Statistics Server.Souhlasíme s návrhem a také jej zřídíme.

Po dokončení instalace spustíme program MSI Afterburner a uvidíme poměrně jasné a na první pohled nesrozumitelné rozhraní.Nebojte se, pokud se podíváte trochu, pak je vše velmi jednoduché.

Ve spodní části okna MSI Afterburner uvidíte posuvník, pomocí kterého můžete ovládat chladiče grafické karty.Pro zvýšení rychlosti otáčení chladičů posuňte jezdec doprava a klikněte na tlačítkoPoužít .V důsledku toho byste měli slyšet zvýšení hladiny hluku z počítače.To je jasný signál, že se zvýšila rychlost ventilátoru.

Můžete pozorovat změnu otáček ventilátoru na pravé straně programu, kde jsou všechny potřebné grafy.

MSI Afterburner má také 5 profilůkteré můžete uložit různá nastavení a v případě potřeby mezi nimi přepínat.

Přepínáním mezi profily můžete rychle zvýšit nebo snížit rychlost rotace chladičů na grafické kartě.

Řízení rychlosti ventilátoru v závislosti na teplotě

Program MSI Afterburner navíc umožňuje konfigurovat rychlost ventilátoru grafické karty v závislosti na teplotě jeho grafického čipu.Klikněte na tlačítko „ Nastavení “.

A otevřete záložku „ Chladič “.

Zde musíte aktivovat možnost „ Aktivovat automatický uživatelský režim softwaru “, po které bude možné upravit rychlost ventilátoru pomocí níže uvedeného grafu.V tomto grafu souvisí teplota grafického čipu grafické karty s rychlostí ventilátoru.Posunutím uzlových bodů v grafu můžete nakonfigurovat ventilátory tak, jak je to vyžadováno pro vaše úkoly.

Například na níže uvedeném snímku je první uzlový bod na úrovni 50% rychlosti chladiče a teploty 0 stupňů.To znamená, že minimální rychlost chladiče bude 50% maximální rychlosti.

Druhý uzlový bod v grafu je při 60% rychlosti chladiče a teplotě 50 stupňů.To znamená, že po dosažení teploty 50 stupňů se rychlost otáčení zvýší na 60% maximální rychlosti.

V případě potřeby lze rozvrh vrátit do původního stavustav.Za tímto účelem otevřete rozbalovací nabídku „ Předvolba křivky rychlosti chladiče “ a vyberte možnost „ Počáteční “.

Aby mohli být ventilátory ovládány podle plánu, musíte uložit nastavení, vrátit se do hlavního okna programu MSI Afterburner, povolit možnost „ Auto “ a stisknoutna tlačítko „ Použít “.Pokud je volba „Auto“ zakázána, MSI Afterburner použije rychlost otáčení označenou posuvníkem „Rychlost ventilátoru“.

Pokud chcete resetovat nastavení specifikovaná v MSI Afterburner, použijte tlačítko „ Reset “.