Jak zvýšit virtuální paměť

Moderní programy a počítačové hry vyžadují velmi velké množství paměti RAM.A každý rok roste množství potřebné paměti.RAM tedy nebude vždy chybět.Naštěstí vývojáři operačních systémů přišli s řešením tohoto problému.Operační systém Windows tedy pracuje nejen s RAM, ale s virtuální pamětí.Virtuální paměť je RAM plus soubor stránky.

Soubor stránky (nazývá se pagefile.sys a je umístěn na systémovém disku) je soubor, který se používá jako operační systém téměř jako součást paměti RAM.Rychlost čtení a zápisu do souboru stránky je samozřejmě mnohem nižší než rychlost paměti RAM.Proto jsou data, která nyní operační systém nebo programy nepotřebují, přenesena do souboru stránky.Nejdůležitější data pro práci však zůstávají v paměti RAM.Tento model práce umožňuje minimalizovat zpomalení spojená se čtením dat ze souboru stránky.

Soubor stránky má jednu funkci: jeho velikost lze nastavit ručně.To vám umožní zvětšit virtuální paměť.Dále si povíme o tom, jak zvětšit virtuální paměť.

Chcete-li zvětšit virtuální paměť ve Windows 7, jděte po cestě: Ovládací panely - Systém a zabezpečení - Systém.Poté se ocitnete v okně „Zobrazit základní informace o počítači“, zde musíte kliknout na odkaz „Pokročilá nastavení systému“.

PotéOtevře se okno Vlastnosti systému.Na kartě „Upřesnit“ klikněte na tlačítko „Možnosti“.

Poté se otevře okno „Nastavení výkonu“.Zde musíte znovu přejít na záložku „Upřesnit“ a kliknout na tlačítko „Změnit“, které se nachází ve spodní části okna.

Poté se otevře okno „Virtuální paměť“.Chcete-li zvětšit virtuální paměť počítače, musíte deaktivovat funkci „Automaticky vybrat velikost stránkovacího souboru“.

Poté musíte povolit funkci „Určete velikost“.Dále musíte zadat minimální a maximální velikost stránkovacího souboru a kliknout na tlačítko „Nastavit“.Chcete-li uložit nastavení, musíte zavřít všechna okna kliknutím na tlačítko „OK“ a restartovat počítač.

Tipy pro zvýšení virtuální paměti:

  • Pokud má váš počítač více než jeden pevný disk, můžete přenést stránkový soubor na ten, který pracuje nejrychleji.Chcete-li to provést, vyberte na systémové jednotce možnost „Žádný odkládací soubor“ a na nejrychlejším pevném disku zadejte velikost odkládacího souboru.Poté uložte nastavení a restartujte počítač.Pokud máte pouze jeden pevný disk rozdělený do několika oddílů, je nejlepší ponechat odkládací soubor na systémové jednotce.
  • Velikost souboru stránky by měla být stanovena.To znamená, že maximální a minimální velikost stránkovacího souboru by měla být stejná.Tím se minimalizuje fragmentace stránkovacího souboru a systémového disku jako celku.
  • Zvyšování virtuální paměti, nejděte do extrémů.Velikost stránkovacího souboru by neměla překročit velikost paměti RAM více než dvakrát.
  • Nevypínejte zcela odkládací soubor, i když máte velké množství paměti RAM.