Jaké jsou grafické karty

Jaké jsou grafické karty?Tato otázka často vyvstává pro nezkušené uživatele, kteří se rozhodnou upgradovat svůj počítač.V tomto článku budeme hovořit o tom, jaký druh grafické karty může být, a nemýlte se při nákupu nového video akcelerátoru.

Integrované a diskrétní grafické karty

Odpověď na otázku, jaký druh grafických karet existuje, je nejprve třeba hovořit o integrovaných a diskrétních grafických kartách.

Integrovaná nebo integrovaná grafická karta je grafická karta, která nemá samostatnou desku.Podobné řešení lze také nazvat integrovanou nebo integrovanou grafikou.V tomto případě je GPU (grafický procesor) zabudován do čipové sady základní desky nebo do centrálního procesoru.Současně je část RAM počítače přidělena potřebám integrovaného grafického procesoru.

Pomocí integrované grafiky můžete vytvořit energeticky účinnější, tichší, levný a kompaktní počítač.Integrovaná grafika se zpravidla používá v počítačích typu all-in-one, notebookech a stolních počítačích v nižší cenové kategorii.

Moderní řešení s integrovanou grafikou, jako je AMD Fusion nebo Intel HD Graphics 4000, vykazují poměrně vážný výkon a mohou konkurovat levným samostatným grafickým kartám.

Diskrétní grafické karty se nazývají grafické karty vyrobené na samostatné desce.Moderní diskrétní grafické karty jsou připojeny k PCI Express slotu.Dříve byl k tomu použit konektor AGP.Na desce takovýgrafické karty pojmou všechny komponenty videosystému: grafický procesor, grafická paměť, energetický systém.

Grafické karty s aktivním a pasivním chlazením

Diskrétní grafické karty mohou být vybaveny aktivním nebo pasivním chlazením.Aktivní chlazení je chladicí systém, ve kterém se používají chladiče (ventilátory).Na grafickou kartu lze zpravidla nainstalovat jeden až tři chladiče.Takový chladicí systém vám umožní ochladit i nejvýkonnější grafický procesor, ale vytváří spoustu hluku.Proto by fanoušci tichých počítačů měli věnovat pozornost pasivnímu chlazení.

Grafické karty s pasivním chlazením nejsou vybaveny chladiči a nevydávají žádný hluk.Bez chladičů však není možné chladit výkonné grafické procesory, takže taková řešení se neliší ve vysokém výkonu.

Grafické karty s přídavným výkonem a bez něj

Většina diskrétních grafických karet vyžaduje dodatečný výkon.Tyto grafické karty mají speciální konektor se šesti nebo osmi kolíky.U některých nejvýkonnějších řešení mohou být nainstalovány dva konektory pro další napájení.

Vysoce kvalitní napájecí zdroje jsou vybaveny speciálními kabely pro připojení dalšího napájení k grafické kartě.Pokud není napájecí zdroj vybaven speciálními svorkami pro napájení přídavného napájení, lze použít speciální adaptéry.Pro grafické karty s nízkým výkonem i pro pasivně chlazené grafické kartydalší jídlo se nepoužívá.

Grafické karty od AMD a NVIDIA

Na moderním trhu existují dvě velké společnosti, které vyrábějí grafická řešení pro stolní počítače a notebooky.Jedná se o AMD a NVIDIA.Je důležité pochopit, že společnosti vyrábějící grafické karty, jako jsou ASUS, Gigabyte, MSI a další, nevyrábají grafické procesory a ve svých produktech nepoužívají procesory AMD a NVIDIA.Mezi AMD a NVIDIA není žádný zásadní rozdíl.Výběr mezi AMD a NVIDIA je spíše otázkou vkusu.