Jaký je rozdíl mezi SSD a HDD a který je lepší?

Při výběru nového počítače narazí mnoho uživatelů na zkratku neznámou.Tato zkratka je SSD.Některé počítače jsou vybaveny SSD, některé ne, některé mají SSD i známější HDD.

Vzhledem k této záměně je výběr počítače mnohem obtížnější.V tomto článku se pokusíme co nejpodrobněji vysvětlit, jak se SSD liší od HDD a který z nich je lepší.

Rozdíl č. 1. SSD je jednotka SSD a HDD je jednotka magnetického disku.

SSD je zkratka anglické fráze „solid-state drive“.Tato věta se překládá jako jednotka SSD, což znamená, že tato jednotka pracuje výhradně na základě mikročipů.Ve skutečnosti na disku SSD neexistují žádné „disky“.Existují pouze čipy, které se používají k ukládání informací, čipový řadič a deska.

Zatímco HDD je zkratka anglické „pevné (magnetické) diskové jednotky“.Tato věta se překládá jako jednotka pevného disku.Je na pevném disku, protože dříve existovaly jednotky a měkké jednotky, také známé jako diskety.Na HDD se informace zaznamenávají na magnetický disk.Současně je na HDD umístěno velké množství dalšího vybavení pro údržbu tohoto magnetického disku.Toto je motor pro otáčení disku, pohon pro pohyb čtecích hlav a také deska pro ovládání veškerého tohoto zařízení.

Interní zařízení SSD a HDD

Obecně SSD a HDD jsou disky, které pracují na dvou zcela odlišných principech a jejich principech a zbytek je následujerozdíly, které budeme diskutovat níže.

Rozdíl č. 2. SSD je mnohem rychlejší než HDD.

Vzhledem k tomu, že SSD pracuje výhradně na mikroobvodech, mají tyto disky vysokou rychlost.Jednotka SSD zapisuje a načítá data mnohem rychleji.Nyní ani ty nejdražší a nejpokročilejší pevné disky nemohou poskytnout rychlost čtení nebo zápisu vyšší než 150 MB /s.I když SSD střední třídy mohou vydávat 550 MB /s, což je více než 3,5krát rychlejší než HDD.Dražší modely disků SSD, které pracují přes linky PCI Express, mohou produkovat více než 1000 MB /s, což je zcela nesrovnatelné s rychlostmi HDD.

Díky této rychlosti čtení a zápisu dat může jednotka SSD výrazně urychlit celý počítač.Pokud je v počítači nainstalována jednotka SSD, zapne se takový počítač rychleji, rychleji spouští programy a rychleji reaguje na všechny ostatní akce uživatele.

Rozdíl č. 3. SSD lépe snášejí rázy a rázy.

Každý ví, že jednotky HDD netolerují rázy, rázy a obecně žádné přetížení.Je vhodné pustit pevný disk na podlahu a lze jej nést v koši, dobře nebo odborníkům na obnovu dat.Průměrný statistický HDD může přežít přetížení 70 G během provozu a přetížení 350 G během skladování.Zatímco u jednotky SSD není problém ani 1500 G.

Může se zdát, že na tom nezáleží, protože počítač nevyhazujete na podlahu.Ale pokud mluvíme o notebooku, pak taková zvýšená spolehlivost nebude zbytečná.Laptopneustále podléhá malým otřesům a v některých případech to poškodí pevný disk.

Rozdíl je # 4. SSD spotřebovává mnohem méně energie.

Dalším důležitým rozdílem mezi SSD a HDD je spotřeba energie.Průměrný pevný disk HDD spotřebuje během klidového stavu asi 4 W energie a 6 W během aktivního provozu.Zatímco jednotka SSD spotřebovává přibližně 0,5 - 1,3 W během klidového stavu a přibližně 0,5 - 3 W během aktivního provozu.Rozdíl je velmi významný, zejména pokud jde o notebook.

Rozdíl č. 5. SSD nevydává žádný hluk.

Pohon SSD pracuje výhradně na mikroobvodech a nemá žádné pohyblivé části.Z tohoto důvodu pracuje SSD naprosto tiše.

Rozdíl je # 6. SSD váží mnohem méně než HDD.

Další nevýhodou pevného disku je vysoká hmotnost, což se zvláště projevuje u notebooků.Hmotnost průměrného pevného disku pro notebook je přibližně 100 gramů, zatímco disk SSD je nejméně 2krát menší.

Rozdíl je č. 7. HDD je spolehlivější.

HDD však mají oproti SSD také výhody.Například jednotky HDD jsou spolehlivější.Existuje názor, že HDD je mnohem spolehlivější než SSD.Ve skutečnosti tomu tak není.Spolehlivost má nepatrnou výhodu, ale rozdíl není tak kritický, jak se někdy říká.Nyní jsou v prodeji disky SSD, jejichž výrobce jim poskytuje 10letou záruku, a to již něco říká.V každém případě by se záloha důležitých dat měla provádět bez ohledu na typ disku.

Rozdíl č. 8. HDD je patrnýlevnější.

Dalším důležitým rozdílem, ve kterém HDD vyhrává, je cena.Pokud porovnáme náklady na SSD a HDD, vezmeme-li v úvahu množství informací, které ukládají, budou HDD vždy levnější.