KeePass - bezpečné ukládání hesel

V tomto článku budu hovořit o metodě ukládání hesla, kterou používám.Pro bezpečné ukládání hesel potřebujeme program KeePass a jednoduchý soubor BAT.

KeePassje bezplatný distribuovaný program pro ukládání a správu hesel.Program poskytuje uživateli velké příležitosti pro ukládání a vytváření silných hesel.KeePass byl vyvinut programátorem Dominicem Reichlem a je distribuován pod GPL.

Klíčové vlastnosti programu:

  • Pomocí algoritmů šifrování AES a Twofish
  • Mnohojazyčnost je program přeložen do 40 jazyků
  • Možnost použití v přenosném režimu
  • Export informací ve formátech txt, html, csv, xml
  • Import z velkého počtu různých formátů
  • Možnost uložit kroměhesla, doplňující informace

Přehled programového rozhraní a jeho hlavních funkcí.

První věc, kterou musíte udělat při prvním spuštění keepass, je vytvoření nové databáze s hesly.Nazýváme nabídku Soubor -> Nový a zadejte název naší databáze.

V dalším menu nabízíme výběr metod ochrany naší databáze.Může to být hlavní heslo, soubor s klíčem nebo vazba na uživatele Windows.Je možné použít všechny tyto metody současně nebo jakoukoli jejich kombinaci.

Po výběru ochrany nastavení se zobrazí nabídka, ve které budete vyzváni k zadání informací o databázi a provedení drobných nastavení pro budoucí základnu.

Všechno potéto může začít naplňovat databázi hesly.

I když jsou však vaše hesla uložena v zašifrované databázi programu KeePass, nemůžete si být zcela jisti jejich bezpečností.Ano, jejich odcizení bude nyní velmi obtížné, ale můžete je ztratit spolu se zašifrovaným souborem.U této metody ukládání hesel je proto velmi důležité starat se o zálohy.

Zálohování databáze hesel.

Zálohy musí být uloženy na jiném pevném disku nebo na jiném médiu.K vytváření záloh můžete použít speciální programy, ale pokud potřebujete zálohovat jeden soubor, je mnohem pohodlnější použít běžnou konzoli.

Mám skript, který vytváří záložní kopie souboru s hesly, které vypadají asi takto

kopírují mypasswords.kdbx "d: \ backups \% ​​DATE% _mypasswords.kdbx"

kopírovat mypasswords.kdbx "f: \ backups \% ​​DATE% _mypasswords.kdbx"

kopírovat mypasswords.kdbx "e: \ backup \% DATE%_mypasswords.kdbx "

Tento skript jsem nazval backup.bat a dal ho do složky se souborem databáze hesel.Skript je spuštěn při každém spuštění systému, proto jsem právě zkopíroval jeho zástupce do složky „ Startup “ v nabídce „Start“.Jak vidíte, skript vytvoří tři kopie souboru s hesly ve třech složkách na různých pevných discích.

Parametr% DATE% je nahrazen aktuálním datem, kdy je skript spuštěn.To se provádí tak, aby staré soubory nebyly přepsány novými.Po několika spuštěních skriptu mám v záložní složce soubory s následujícími jmény: 11/01 /2010_mypasswords.kdbx, 11/02 /2010_mypasswords.kdbx aatd.

Pokud se tato technika nepoužije, pokud je soubor hesel poškozen, skript přepíše zálohy poškozeným souborem a ztratíte všechna svá hesla.Bohužel se mi to již stalo.Budete muset upravit skript trochu pro vaše potřeby, nahradit cesty k zálohám a názvy souborů, ale obecně je skript připraven k použití.