Normální teplota pevného disku

Už jsme hovořili o normální teplotě pro procesory a grafické karty.Tentokrát budeme mluvit o pevných discích.V tomto materiálu můžete zjistit, jaká je normální teplota pevného disku, jak zkontrolovat teplotu a případně ji snížit.

Jak zkontrolovat teplotu pevného disku

Chcete-li zkontrolovat teplotu pevného disku, budete potřebovat speciální program pro zobrazení vlastností počítače.Existuje spousta takových programů, nyní placených i bezplatných.V tomto článku se budeme zabývat některými z nejpopulárnějších bezplatných programů, které můžete použít k získání informací o teplotě vašeho pevného disku a nejen.

HWmontor( stažení z oficiálních stránek ) - jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších programů pro prohlížení informací o teplotě.Použití HWmontor je velmi snadné.Vše, co musíte udělat, je spustit tento program ve vašem počítači a najít pevný disk v seznamu součástí.Tento program zobrazuje aktuální hodnotu teploty, jakož i minimální a maximální zaznamenanou hodnotu.To vám umožní zjistit, na jakou teplotu se součásti počítače zahřívají při zatížení nebo během prostojů.Z nevýhod můžetepoznamenat snad nedostatek harmonogramů.

Speccy stažení z oficiálních stránek ) je program pro prohlížení počítačových charakteristik od společnosti, která vyvinula program CCleaner.Se Speccy můžete zjistit téměř všechny informace o vašem systému, včetně teploty všech součástí.Chcete-li například zjistit teplotu pevného disku, stačí spustit tento program.Na první obrazovce programu se zobrazí část „Ukládání dat“.K dispozici bude seznam pevných disků a jejich aktuální teplota.V případě potřeby si můžete prohlédnout aktuální graf teploty.

CrystalDiskInfo( stažení z oficiálních stránek ) je program vyvinutý pro kontrolu správného fungování pevných disků.Pomocí technologie SMART tento program přijímá informace o stavu pevného disku a zobrazuje jej v uživatelsky přívětivé formě.Kromě toho v CrystalDiskInfo můžete vidět všechny hlavní charakteristiky pevného disku: verzi firmwaru, sériové číslo, podporované technologie atd.CrystalDiskInfo samozřejmě může ukazovat teplotu pevného disku.

Jaká je normální teplota pevného disku

Je poměrně obtížné jednoznačně říci, jaká je teplota pevného disku normální.Výrobci pevných disků obvykle uvádějí rozsah provozních teplot od 0 do 60 stupňů Celsia.Je zřejmé, že se jedná o teplotní rozsah, ve kterém je zaručeno, že pevný disk bude fungovat.A testy,které naleznete na internetu, to potvrzují.V některých testech pevné disky fungovaly až do 100 stupňů Celsia.Tyto extrémní provozní režimy však nemohou pozitivně ovlivnit prostředek pevného disku.Pokud tedy chcete maximalizovat životnost pevného disku, měli byste jeho teplotu udržovat ve vhodnějším rámci.

Doporučujeme udržovat teplotu pevného disku v rámciod 20 do 45 stupňů Celsia .Tento rozsah lze považovat za normální teplotu pevného disku.Pokud je teplota vašeho pevného disku v tomto rozmezí, nemělo by se s ním nic stát.

Jak snížit teplotu pevného disku

Pokud je teplota pevného disku mimo normální rozsah, můžete se pokusit trochu snížit.Doporučujeme použít následující tipy:

  1. Odstraňte prach ze systémové jednotky a horní části pevného disku (část pokrytá kovovou deskou).Prach komplikuje pohyb vzduchu a komplikuje přenos tepla.Proto čištění systémové jednotky je první věcí, kterou musíte udělat.Pokud máte notebook, je lepší kontaktovat servisní středisko a odstranit prach.
  2. Pokud máte několik pevných disků, zkuste je umístit od sebe tak, aby se nezahřívaly jeden po druhém.
  3. Pokud máte jeden pevný disk, zkuste jej umístit co nejníže do systémové jednotky.Teplý vzduch stoupá, takže by měl být níže o něco chladnější.
  4. Nainstalujte volitelný chladič pro foukání pevných disků.Je zaručeno, že další chladič zaměřený na pevné disky sníží jejich teplotu.
  5. Pokud máte notebook, můžete si koupit speciální chladicí podložku s chladičem, který bude foukat vzduch do spodní části notebooku a ochlazovat pevný disk.