Normální teplota procesoru

Teplota procesoru je důležitým faktorem, významné zvýšení teploty procesoru vede ke snížení jeho výkonu a může dokonce způsobit poruchu.Proto je důležité zajistit, aby procesor se nepřehříval a pracoval v normálních teplotních podmínkách.V tomto článku se budeme zabývat teplotami, které lze pro moderní procesory považovat za normální, a také hovoříme o tom, jak můžete snížit teplotu procesoru vylepšením chladicího systému počítače.

Jaká je normální teplota procesoru

Jaká je tedy normální teplota procesoru?Normální teplota procesoru pro různé procesory se může lišit, záleží na jeho charakteristikách.Avšak maximální hodnoty, které lze stále nazvat normální teplotou procesoru, jsou:

  • v klidovém režimu do 45 stupňů Celsia;
  • při zatížení až 65 stupňů Celsia;

Pokud teplota vašeho procesoru překročí tyto ukazatele, pravděpodobně máte problémy s chlazením.V tomto případě je třeba přijmout neodkladná opatření, aby se zabránilo negativním důsledkům.

70 stupňů a více je pro procesor již kritickou teplotou.Při této teplotě lze pozorovat snížení výkonu.Další zvýšení teploty se restartujepočítač.

Aby se procesor nedostal do takových nouzových situací, je nutné pravidelně kontrolovat jeho teplotu.To nemusí být prováděno každý den.Jedna kontrola za měsíc je více než dost.Pravidelné kontroly vám umožní sledovat stav procesoru a včas reagovat na problém.

Ke kontrole teploty procesoru potřebujete speciální program.Jedním z nejjednodušších a nejpohodlnějších programů tohoto druhu je program HWmonitor.Jeho pomocí můžete zjistit teplotu všech hlavních součástí počítače, včetně: procesoru, pevných disků, grafické karty a čipové sady.Kromě toho pomocí tohoto programu můžete zjistit napětí a rychlost otáčení chladičů.

Snímek výše ukazuje teplotu procesoru v programu HWmonitor.Teploty označené jako „jádro“ jsou teploty pro jednotlivá jádra procesoru.Teplota „balíčku“ je teplota skříně procesoru.

Pro každý teplotní senzor program zobrazuje tři teploty: aktuální teplotu (sloupec Hodnota), minimum během programu (sloupec Min) a maximum během programu (sloupec Max).

Proč teplota procesoru stoupá

Teplota procesoru může z mnoha důvodů překročit normální úroveň.Zvažte nejoblíbenější z nich:

Prach na chladiči procesoru. Nejčastější důvod zvýšení teploty procesoru.V průběhu času se na radiátoru hromadí obrovské množství prachu,což zhoršuje přenos tepla.Pokud tedy nevyčistíte počítač alespoň jednou za šest měsíců, nebudete schopni dosáhnout normální teploty procesoru.

Špatné chlazení systémové jednotky. Přehřátí procesoru je někdy jen velkým problémem.Pokud je systémová jednotka špatně ochlazena, nelze dosáhnout normální teploty procesoru a dalších součástí počítače.Nejčastější příčinou přehřátí systémové jednotky je prach.Ale někdy existuje více exotických důvodů.Například instalace systémové jednotky přímo pod baterii ústředního topení.

Problémy s instalací procesoru. Docela vzácný problém.Nejčastěji se vyskytuje po vlastní výměně procesoru.