Normální teplota procesoru notebooku

Na každém počítači je nutné čas od času zkontrolovat teplotu procesoru.Toto pravidlo se však vztahuje nejen na stolní počítače, ale také na notebooky.

V tomto článku budeme hovořit o tom, jak zkontrolovat teplotu procesoru, jakou teplotu lze notebookový procesor považovat za normální, a jak snížit teplotu, pokud se procesor přehřeje.

Jak zkontrolovat teplotu procesoru notebooku

Ke kontrole teploty procesoru notebooku je nejlepší použít program HWmonitor. Tento program je pravidelně aktualizován, a proto podporuje i nejnovější modely notebooků.

Program HWMonitor zobrazuje aktuální (Hodnota), minimální (Min) a maximální teplotu (Max) pro každý ze senzorů v procesoru.

Chcete-li zkontrolovat teplotu procesoru při zatížení, můžete jednoduše spustit HWMonitor, vytvořit zatížení procesoru a poté zjistit, jaká hodnota byla ve sloupci maximální teploty (Max).

Jaká je normální teplota pro notebookový procesor

Je jednoduše nemožné určit teploty, které lze pro procesor považovat za normální.Procesory se velmi liší, pokud jde o odvod tepla a odolnost vůči vysokým teplotám.Tento článek proto uvedetypické teploty, které jsou typické pro procesory v noteboocích.To je přibližně:

  • až 50 stupňů Celsia v klidovém režimu;
  • až 70 stupňů Celsia při zatížení.

Pokud teplota procesoru v notebooku přesáhne tuto hodnotu, měli byste zvážit, jak tuto teplotu snížit.

Pokud si přejete, můžete zjistit, jaké teploty lze pro váš konkrétní model notebooku považovat za normální.Chcete-li to provést, jednoduše vyhledejte na internetu přehled vašeho modelu notebooku a zjistěte, jaké teploty mohl procesor notebooku zahřát osobu, která jej zkontrolovala.Pokud bude teplota procesoru na vaší kopii notebooku výrazně vyšší než teplota, která byla v recenzi, jedná se o jasný signál, že se procesor notebooku přehřeje a je třeba snížit jeho teplotu.

Je třeba poznamenat, že byste se neměli soustředit na hodnoty, které byly uvedeny v našem starém článku o normální teplotě pro stolní procesory.Chlazení notebooku není tak účinné jako chlazení počítače.Proto nelze počítat se stejnými teplotami.Výrobci procesorů to také chápou, takže notebookové procesory jsou obvykle tolerantní vůči vysokým teplotám.

Jak snížit teplotu procesoru notebooku

Pokud zjistíte, že teplota procesoru v notebooku není zjevně normální, můžete se pokusit snížit.

Nejprve se musíte ujistit, že jsou ventilační otvory nanotebook se neskrývá za ničím.K tomu musí notebook stát na pevném a rovnoměrném povrchu.Žádné pohovky, postele ani vlastní měkká kolena.Pokud je notebook používán pouze na stole, musíte zkontrolovat, zda na jeho stranách není nic nadbytečného, ​​jinak se mohou zavřít boční větrací otvory.

Pokud je notebook nainstalován správně, ale teplota procesoru je stále příliš vysoká, můžete si koupit notebook pro chlazení.Takové podpěry jsou vybaveny ventilátory, které pumpují vzduch do větracích otvorů notebooku a výrazně snižují teplotu jeho procesoru a dalších součástí.

Pokud jste udělali vše, co je možné, ale teplota procesoru vašeho notebooku je stále zdaleka normální, musíte kontaktovat servisní středisko.Možná je v chladicím systému nějaká porucha.V servisním středisku najdou příčinu přehřátí a odstraní ji.

Obvykle je příčinou prach v chladicím systému a suché tepelné mazivo.Řešení těchto problémů není drahé a umožňuje vám rychle přenést teplotu notebooku na normální hodnoty.