Notebook se přehřívá a vypíná: co dělat?

Notebook je stejný počítač pouze v kompaktním balení.A stejně jako v běžném počítači se součásti notebooku zahřívají a je třeba je ochladit.A pokud nové notebooky s tím nemají žádné problémy, stává se chlazení použitých modelů skutečným problémem.V průběhu času se systém chlazení notebooku přestane vypořádat s zahříváním komponent a notebook se začne vypínat.Pokud narazíte na podobný problém, měl by vám tento materiál pomoci.Zde zjistíte, co lze dělat, pokud se notebook přehřeje a sám se vypne.

Prachv systému chlazení notebooku

Hlavní příčinou přehřátí notebooku je prach v systému chlazení.Faktem je, že pro chlazení horkých komponentů notebook nasává vzduch z vnějšího prostředí a vede jej skrz radiátor uvnitř pouzdra.Radiátor vydává teplo, po kterém je již zahřátý vzduch vypuzován z notebooku.

Tento chladicí okruh funguje dobře, ale vede k hromadění prachu mezi žebry chladiče.Postupem času je tolik prachu, že chladič nemůže vydávat teplo, protože je obklopen "pláštěm" prachu.Ve zvláště zanedbaných případech se v chladiči může nahromadit tolik prachu, že vzduch jím neprochází vůbec.V tomto případě se spustí ventilátorVolnoběžné honění horkého vzduchu uvnitř pouzdra na notebook.

Tento problém lze vyřešit očištěním notebooku od prachu.Pro úplné vyčištění notebooku ve většině případů je nutné jej úplně rozebrat.Pokud máte zkušenosti se servisem počítačů a další drobné elektroniky, můžete to udělat sami.K tomu budete potřebovat servisní příručku pro váš konkrétní notebook, sadu jednoduchých nástrojů a nějaký volný čas.Pokud nemáte zkušenosti s takovými záležitostmi, je lepší nepokusit se notebook přenést do servisního střediska, kde bude rychle a efektivně vyčištěn za malý poplatek.

Sušené tepelné mazivo

Druhým důvodem přehřátí notebooku je sušené tepelné mazivo.Stejně jako u běžných počítačů se i v přenosných počítačích používá tepelné mazivo ke zlepšení přenosu tepla z procesoru do chladiče.V průběhu času tepelná pasta zaschne a začne vést teplo mnohem horší.

Problém sušené tepelné pasty lze vyřešit pouze jejím nahrazením čerstvou.Stejně jako v případě ucpání chladiče prachem je třeba při výměně tepelné pasty notebook zcela rozebrat.Proto jsou ve většině případů tyto dva postupy prováděny současně.Přenosný počítač je rozebrán, poté je očištěn od nahromaděného prachu a je vyměněno tepelné mazivo.

Poruchy chladicího systému

Pokud jste notebook očistili od prachu a vyměnili jste tepelné mazivo, ale přesto se přehřívá a vypíná, může dojít k nějaké poruše v chladicím systému..Například vVětšina notebooků používá tepelné potrubí k přenosu tepla, uvnitř kterého je vroucí kapalina.Pokud je takové tepelné potrubí odtlakováno, kapalina se odpaří a půjde do atmosféry, zatímco tepelné potrubí přestane fungovat.A s vadným tepelným potrubím nebude systém chlazení notebooku fungovat.

Kromě toho mohou existovat problémy s fanoušky, kteří pohání vzduch uvnitř notebooku.Mohou vyžadovat mazání nebo úplnou výměnu.Jak můžete hádat, k vyřešení těchto problémů s chladicím systémem notebooku budete muset znovu rozebrat.

Co lze udělat bez demontáže notebooku

Pokud se váš notebook přehřeje a vypne, ale ještě nejste připraveni ho provést ve službě, můžete se pokusit sami snížit jeho teplotu.Níže je řada tipů, které mohou v této situaci pomoci.

  1. Notebook vždy umístěte na pevný povrch.Například na stůl nebo speciální pevný stojan.To umožní chladicímu systému přijímat více studeného vzduchu skrz štěrbiny ve spodní části skříně.
  2. Dávejte pozor, abyste na notebook příliš nepůsobili.Příčinou přehřátí jsou často programy nebo viry, které neustále načítají procesor na 100%.
  3. Kupte si speciální podložku pro chlazení notebooku.Tyto podpěry mají několik ventilátorů, které čerpají studený vzduch pod spodní část notebooku a pomáhají tak chladicímu systému.