Notebook se sám vypne

Notebook je velmi sofistikované zařízení.Strukturálně je to mnohem složitější než stolní počítač.Přenosný počítač je zároveň mobilním zařízením, uživatelé ho vždy nosí s sebou, což znamená, že je vystaveno nárazům a otřesům.Proto je selhání notebooku zdaleka neobvyklé.Jedním z nejčastějších problémů jsou náhlé výpadky.Notebook se sám vypne a uživatel jej nemůže nijak ovlivnit.V tomto článku se budeme zabývat hlavními příčinami, které mohou vést ke vzniku tohoto nepříjemného symptomu.

Důvod č. 1. Přehřátí.

Moderní notebooky mají velmi výkonnou hardwarovou výplň, která vydává velké množství tepla.Přidejte tenké plastové pouzdro (které velmi dobře nerozptyluje teplo) a zjistíte, že chlazení notebooku je velmi obtížný úkol.Proto je přehřívání jednotlivých komponent zdaleka vzácné pro notebook.Pokud teplota přesáhne některé z indikátorů ohraničení, notebook se vypne.

Pokud se tedy váš notebook sám vypne, je třeba nejprve zkontrolovat teplotu jeho součástí.Zvláštní pozornost by měla být věnována teplotě procesoru a grafické karty, protože tyto komponenty jsou nejvíce náchylné k přehřátí.K tomu můžete použít bezplatný program HWmonitor.

Ve většině případů je příčinou přehřátí porucha chladicího systému nebo velké množství prachu v notebooku.Opravte tuto poruchu saminemožné.Proto byste měli při prvním podezření na přehřátí okamžitě kontaktovat servisní středisko.

Důvod č. 2. Baterie.

Je-li notebook vypnutý pouze během provozu z baterie, může se stát, že se baterie vybila.V takovém případě je nutné baterii vyměnit za novou nebo opravit.Pokud jste si jisti, že problém je v baterii, můžete ji vyměnit sami.

Důvod č. 3. Napájení.

Dalším typickým problémem, který může způsobit vypnutí počítače samotného, ​​je výpadek napájení.Pokud je problém se zdrojem napájení, bude notebook fungovat dobře při napájení z baterie a po připojení k napájení se vypne.Poruchy napájení jsou také charakterizovány výpadky, když se zvyšuje zatížení notebooku.Například notebook může perfektně fungovat s kancelářskými programy, ale pokud spustíte hru nebo náročný program, laptop se vypne.Stejně jako baterie lze napájecí zdroj vyměnit bez návštěvy servisního střediska.

Důvod č. 4. Problémy se softwarem.

Problémy na úrovni softwaru mohou také způsobit vypnutí nebo restartování notebooku.Důvodem může být virová infekce, poškození systémových souborů, konflikt mezi programy nebo ovladači.K vypínání notebooků obvykle dochází s výskytem modré obrazovky smrti (nebo tzv. BSoD).

Pokud uvidíte modrou obrazovku smrti, váš notebook se vypnenebo se restartuje, pak máte pravděpodobně problémy se softwarem.Zkontrolujte, zda počítač neobsahuje viry, odeberte nedávno nainstalované programy a ovladače.Pokud vše ostatní selže, zkuste přeinstalovat systém Windows.

Důvod č. 5. Problémy s pevným diskem.

Pevný disk je poměrně křehké zařízení, netoleruje šoky a rázy.V notebookech se proto pevné disky rozkládají mnohem častěji než ve stolních počítačích.Pokud dojde při práci se soubory k výpadkům notebooku, může dojít k problému na pevném disku.

Pevné disky nejsou opravitelné, ale lze je snadno vyměnit.Většina notebooků má přístup na pevný disk prostřednictvím speciálního poklopu v dolní části pouzdra.V jednom z našich článků jsme již hovořili o tom, jak vyměnit pevný disk v notebooku.

Důvod č. 6. Jiné poruchy.

Existují i ​​jiné důvody, které mohou způsobit, že se notebook vypne.Například na základní desce notebooku se může objevit mikrotrhlina.Taková vada se může projevit pouze čas od času, takže je velmi obtížné ji diagnostikovat.Pokud nemůžete zjistit, proč se váš notebook sám vypíná, měli byste se obrátit na servisní středisko.