Osobní údaje online: Služby Google

Ochrana osobních údajů v síti je jedním z hlavních problémů počítačové bezpečnosti.Každý den používáme naše oblíbené online zdroje, ani si nevíme představit, kolik osobních údajů bude majiteli takové online služby k dispozici.Weby jako Google, Facebook, Vkontakte a mnoho dalších shromažďuje gigabajty informací o svých uživatelích.

V tomto článku se podíváme na informace, které shromažďuje prostřednictvím nesčetných online služeb,zlá společnostGoogle.

První věc, kterou musíme udělat, je navštívit stránku www.google.com/dashboard.Pokud aktivně využíváte služby Google, zde si poprvé uvědomíte, kolik informací jste již „unikli“.Zde najdete alespoň: své jméno, věk, poštu, kontakty, osobní blog, dokumenty, historii vyhledávání na webu, předplatné RSS, účty na YouTube, Picasa atd.

Zvažte několik služeb Google, které o vás aktivně shromažďují veškeré informace a „pečlivě“ je ukládají.

Přejdeme na velmi zajímavou stránku na adrese www.google.com/ads/preferences.Zde najdete seznam kategorií vašich zájmů.Google tyto informace používá k zobrazování reklam.Když jsem tuto stránku poprvé navštívil, byl jsem ohromen tím, jak přesně Google definoval moji oblast zájmu.Zde jsem našel kategorie týkající se mé práce, volného času a dokonce i koníčků.

Další stránka s našimi informacemi, které musíme navštívit, bude www.google.com/history/.Otevřením této stránky je jasné, jak Google identifikuje zajímavékategorie pro zobrazení reklam.Osobně jsem zde našel dobře katalogizované informace o mých vyhledáváních za posledních několik let.

Ale to zdaleka není vše, co o vás Google vlastní.Pokud aktivně používáte YouTube a Picasa, pravděpodobně tam najdete svou fotku.Pokud používáte poštu, rychlé zasílání zpráv, kontakty, jsou k dispozici také informace o vašem společenském kruhu.Informace z vaší e-mailové korespondence a služby Dokumenty Google vám řeknou vše o vaší práci.Není tedy možné přepočítat všechny služby Google v rámci jednoho krátkého článku.

Proč je to nebezpečné? Pokud jste osobou, která dodržuje zákon, můžete si myslet, že nemáte co skrývat.Tyto informace však mohou kromě orgánů činných v trestním řízení padnout i do jiných rukou.Únik informací prostřednictvím zaměstnanců Google je docela pravděpodobný , vyskytly se případy ), je možné i přímé hackování účtu.Všechny služby Google používají jedno přihlašovací jméno a heslo, takže v případě hackerů budou mít podvodníci přístup k celému online života.A jak tyto informace používá, záleží pouze na jeho fantazii.

Co se dá dělat? Odmítnutí těchto služeb by pro průměrného uživatele bylo příliš radikální.Je však jednoduše nutné odstranit shromážděné informace, které nepoužíváte, a deaktivovat nepotřebné služby.Je také vhodné začít používat několik účtů Google pro různé služby.To samozřejmě některé vytvářínepohodlí, ale alespoň v případě hackování bude množství informací „sloučených“ v síti mnohem menší.