Počítač je bzučivý nebo hlučný: proč a co dělat?

Hluk nebo hukot z počítače je to, co obtěžuje všechny uživatele.Některé počítače jsou však tak hlučné, že jsou spíše jako transformátorová skříň.Pokud je to váš případ, měl by vám tento článek pomoci.Zde zjistíte, proč je počítač bzučivý nebo hlučný a co dělat, aby se tento hluk snížil.

Obsah
  1. Proč je počítač hučivý nebo hlučný
  2. Co dělat, když je počítač tvrdýbzučení nebo hlučné
Proč počítač bzučí nebo hlučné

Obvykle v počítači existují pouze dva zdroje hluku, jedná se o hluk z ventilátorů (chladiče)a hluk z pevných disků.Hluk z pevných disků je tak zanedbatelný, že si ho můžete všimnout pouze v případě, že ventilátory pracují velmi tiše nebo vůbec nefungují.Pevné disky tedy nelze vůbec vzít v úvahu a zaměřit se na snížení hluku z ventilátorů.

Chladiče v počítači chladí pouze tři komponenty, jedná se o:

Plus, obvykle v případě počítače existuje alespoň jeden takzvaný chladič případů.Úkolem chladičů skříní je odvádět zahřátý vzduch z skříně počítače a jezdit na čerstvý a chladnější vzduch.

Pokud jde o hladinu hluku, kterou každý ventilátor vytváří, závisí na následujících parametrech:

  • Rychlost ventilátoru .Čím rychleji se ventilátor otáčí, tím větší je jeho hluk.
  • Velikost ventilátoru .Čím menší je ventilátor, tím většívytváří hluk a tím méně dobrý.
  • Výkonnost ventilátoru .Fanoušci se velmi liší cenou a v důsledku toho i kvalitou.Levné ventilátory jsou obvykle vyráběny pomocí levných ložisek a nekvalitního plastu.Proto levní fanoušci dělají hodně hluku.

Případ sám také ovlivňuje hladinu hluku, kterou počítač slyší pomocí.Levné pouzdra jsou vyrobeny z tenkého kovu, který chrčí a tím zvyšuje hluk od fanoušků.Kromě toho v levných budovách neexistuje vrstva zvukově izolačního materiálu.

Co dělat, když je počítač velmi bzučivý nebo hlučný

Takže jsme zjistili příčiny hluku a hučení z počítače.Nyní můžete pochopit hlavní způsoby, jak snížit hluk.

Metoda č. 1. Snižte otáčky ventilátoru.

Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem snížení hluku počítače je snížení rychlosti ventilátoru.Rychlost ventilátorů, které jsou připojeny pomocí 4-pinového konektoru, lze nastavit pomocí systému BIOS nebo pomocí speciálního softwaru, například se k tomu často používá SpeedFan.

program SpeedFan

Pokud je chladič připojen pomocí 3 kolíkových konektorů, lze jeho otáčky snížit pomocí speciálních adaptérů, které snižují napětí na ventilátoru a tím isnížit jeho rychlost.Existují také tzv. Reobáze nebo regulátory chladiče, pomocí kterých můžete nastavit rychlost otáčeníchladiče.

Reobas pro chladiče

Při snižování otáček ventilátoru je důležité sledovat teploty.Protože existuje možnost přehřátí.Může být nezbytné vyměnit tepelné mazivo na procesoru a grafické kartě, aby se udržovala normální teplota se sníženým průtokem vzduchu.

Metoda číslo 2. Výměna chladičů za tišší.

Složitější možností, jak snížit hladinu hluku z počítače, je nahradit stávající chladiče lepšími a v důsledku toho tiššími.

​​

Nový chladič

Výměna chladičů na skříni počítače a na procesoru je nejjednodušší možností.Za tímto účelem změřte velikost místa instalace a kupte nový chladič s odpovídajícím průměrem.Při výběru nového chladiče je nejlepší vzít největší možný ventilátor.

V případě grafické karty a napájecí jednotky je proces výměny ventilátoru o něco složitější, protože v tomto případě je obtížnější se dostat k ventilátoru.Proces výměny chladiče se však neliší.Určíme velikost ventilátoru, koupíme nový a nainstalujeme jej místo starého.

Pokud je výměna ventilátorů spojena se snížením jejich rychlosti, lze dosáhnout významného snížení hladiny hluku z počítače.

Metoda č. 3. Vypněte ventilátory skříně.

Pokud se počítač používá pouze jako kancelářský stroj, můžete fanoušky skříní zcela odmítnout.Vypněte je a sledujte teplotu součástí počítače.Nejpravděpodobnější teplotastoupá asi o 8-15 stupňů, ale zůstává v přijatelných mezích.

Chladič skříně

Je třeba poznamenat, že vypnutí ventilátorů skříně je vhodné pouze pro počítače používané v kancelářském režimu.Pokud pracujete s těžkými programy nebo hrajete počítačové hry, nemůžete vypnout fanoušky pouzdra.

Rovněž nelze vypnout ventilátory na procesoru, grafické kartě nebo napájení.Protože to povede k přehřátí těchto součástí.

Metoda č. 4. Výměna skříně počítače.

Výměna podvozku je také dobrou volbou.Pokud si koupíte kvalitní počítačovou skříň s vrstvou materiálu pohlcujícího zvuk, můžete výrazně snížit hladinu hluku z počítače.

Materiál pohlcující zvuk na krytu skříně počítače

Obvykle jsou takové skříňky mimo krabici vybaveny vysoce kvalitními chladiči, takže nemusíte hledat vhodné chladničky, kupujte je samostatně a instalujte je sami.