Proč hodiny procesoru skočí do nečinnosti a načtou se

Mnoho majitelů počítačů s moderními procesory si všímá, že se jejich čas hodin procesoru mění v průběhu času.Někdy frekvence skočí na maximální hodnotu charakteristickou pro daný model (například do 3000 MHz) a někdy klesne na 1500 nebo dokonce 800 MHz.Když sledujeme tyto skoky, uživatelé přemýšlejí, proč se to děje a jak nastavit taktovací frekvenci na maximální hodnotu.

Obsah
  1. Časová prodleva rychlosti procesoru v klidovém stavu
  2. Skoky frekvence hodin procesorupod zatížením
Časová prodleva rychlosti procesoru v klidovém stavu

Pokud pozorujete skoky ve frekvenci procesorových hodin, když je počítač nečinný, pak je to docelanormální jev.Funguje to jako mechanismus úspory energie.Při absenci zatížení systém snižuje multiplikátor procesoru, což vede ke snížení rychlosti hodin procesoru.Frekvence hodin obvykle klesá na 1500 nebo 800 MHz, po kterých počítač běží na této frekvenci, dokud se na procesoru neobjeví znatelné zatížení.S příchodem zátěže skočí hodinová frekvence zpět na nominální hodnoty.

Snímky obrazovky z programu CPU-Z jsou uvedeny níže.Ukazuje, jak frekvence procesoru Intel Core i5 2310 skočí mezi 1600 MHz a 3100 MHz.

Také v programu CPU-Z můžete sledovat, jak se multiplikátor procesoru mění.

Snížení rychlosti hodin umožňuje snížit spotřebu energie procesoru, což zase výrazně snižuje celkovouspotřeba energie počítače, protože procesor je jednou z nejnáročnějších součástí moderního počítače.

Toto chování systému umožňuje kromě přímé úspory energie také snížení teploty procesoru, což zase umožňuje snížit rychlost ventilátoru a snížit hladinu hluku generovaného počítačem.

V případě potřeby může uživatel nastavit rychlost hodin procesoru na maximální hodnotu.To provedete úpravou schématu napájení používaného v operačním systému.Například ve Windows musíte k tomu přejít do „Ovládací panely \ Hardware a zvuk \ Možnosti napájení“ a kliknout na odkaz „Konfigurace schématu napájení“, který je umístěn naproti aktivnímu obvodu.

Poté klikněte na odkaz „Změnit pokročilé nastavení napájení“.

Tím se dostanete do pokročilého nastavení schématu napájení.Zde musíte otevřít sekci „Správa napájení CPU“ a do pole „Minimální stav procesoru“ zadejte hodnotu 100 procent.

Po použití nastavení začne procesor pracovat s maximální frekvencí hodin.

Skočí rychlost hodin procesoru při zatížení

Při zatížení se také může změnit rychlost hodin.V tomto případě je to výsledek technologie Turbo Boost.Tato technologie je navržena tak, aby automaticky přetaktovala procesor na frekvence nad standardní.Činnost takové automatické akcelerace závisí na zatíženíprocesorU zátěže Turbo Boost s jedním závitem se rychlost hodin výrazně zvyšuje než u zátěže s více vlákny, což může vést k malým skokům ve frekvenci procesorových hodin.Například pro procesor Core i5-2500 pod zatížením může Turbo Boost změnit taktovací frekvenci v rozsahu od 3 700 MHz (se zátěží na jedno jádro) do 3 400 MHz (se zátěží na všech 4 jádrech).

Pokud pozorujete výrazné skoky ve frekvenci procesoru při zatížení, například skoky 1000 MHz nebo více, může to být příznak selhání počítače.V tomto případě se vyplatí zkontrolovat teplotu procesoru.Když se procesor přehřeje, může začít takzvané „škrtení“.Jedná se o snížení rychlosti hodin, aby se snížila teplota procesoru.

Je třeba poznamenat, že škrcení procesoru může nastat nejen v důsledku přehřátí samotného procesoru, ale také v případě přehřátí jeho napájecího obvodu.To se může stát například při přetaktování procesoru na základní desce rozpočtu.