Proč mikrofon na notebooku nefunguje

Jednou z výhod notebooku je to, že přichází s některými velmi potřebnými zařízeními z továrny.Například většina notebooků má vestavěný mikrofon, webovou kameru a touchpad.

Ale přítomnost těchto zařízení nezaručuje, že budou fungovat.V některých případech se uživatelé potýkají s tím, že mikrofon na svém notebooku nefunguje.

Pokud jste také našli takový problém, měl by vám tento materiál pomoci.Zde se podíváme na tři nejčastější příčiny problémů s mikrofonem na notebookech.

Důvod č. 1. Mikrofon je ztlumen kombinací kláves nebo vyhrazeného tlačítka.

Pokud váš mikrofon na vašem notebooku nefunguje, musíte nejprve zkontrolovat, zda není ztlumen.Faktem je, že na mnoha laptopech existuje speciální kombinace kláves s klávesou Fn, která ztlumí mikrofon.Pokud je tato kombinace omylem stisknuta, mikrofon nebude fungovat.

Pečlivě si prostudujte počet funkčních kláves na svém notebooku (klávesy F1, F2, F3 atd.).Možná na jedné z těchto kláves najdete obrázek přeškrtnutého mikrofonu.Například na obrázku níže je takový obrázek umístěn na klíči F3.Tento obrázek znamená, že pro povolení nebo zakázání mikrofonu musí být toto tlačítko stisknuto společně s klávesou Fn.Stiskněte nalezenou kombinaci kláves a zkontrolujte fungování mikrofonu.

V některých případech je na notebooku k dispozici samostatný hardware nebo dotykové tlačítko pro ztlumení mikrofonu.Například na níže uvedené fotografiiTlačítko je vedle tlačítka napájení notebooku.

Pokud máte takové tlačítko, klikněte na něj a znovu zkontrolujte fungování mikrofonu.

Důvod č. 2. Mikrofon je deaktivován v nastavení systému Windows 10.

Kromě toho může být mikrofon deaktivován v nastavení systému Windows 10. Proto, pokud váš notebook nenípokud mikrofon funguje, musíte kliknout pravým tlačítkem na ikonu reproduktoru v pravém dolním rohu obrazovky a přejít do části „Záznamová zařízení“.

Výsledkem je nastavení mikrofonu (okno „Zvuk“ na kartě „Záznam“).Zde musíte kliknout pravým tlačítkem myši na mikrofon a vybrat možnost „Povolit“.

Pokud je zde mikrofon již zapnutý, vyberte pomocí myši mikrofon a přejděte na „Vlastnosti“.

V důsledku toho se otevře okno s vlastnostmi mikrofonu.Zde v dolní části okna musíte otevřít rozbalovací nabídku a vybrat možnost „Použít toto zařízení (zapnuto)“.

Dále přejděte na kartu „Úrovně“ a nastavte všechny hodnoty na maximum.

Poté musíte zavřít všechna okna kliknutím na tlačítko „OK“ a znovu zkontrolovat mikrofon, pokud to byl problém, bude to fungovat.

Důvod č. 3. Mikrofon nefunguje kvůli nedostatku ovladačů zvukových karet.

Mikrofon na notebooku nemusí fungovat, protože chybí ovladače zvukové karty.Pro ověření, zda je ovladač nainstalován, bude nutné otevřít „Správce zařízení“.To lze provést různými způsoby, například můžete stisknout kombinaci kláves Win + Rav okně, které se otevře, spusťte příkaz „mmc devmgmt.msc“.

Po otevření „Správce zařízení“ musíte rozšířit část „Zvuková, herní a video zařízení“.Pokud je nainstalován ovladač, bude zde uveden název zvukové karty (na níže uvedeném snímku je „Sound Blaster Audigy Fx“).Pokud nejsou k dispozici žádné ovladače, zvuková karta se zobrazí jako „Neznámé zařízení“.

V případě potřeby lze ovladače nainstalovat z disku dodaného s notebookem.Je však lepší stáhnout ovladač z webových stránek výrobce.V takovém případě získáte nejnovější ovladače.To se provádí jednoduše, přejděte na web výrobce notebooku, najděte sekci ovladače, najděte model notebooku a stáhněte ovladače zvukové karty.

Instalace ovladače se neliší od instalace běžného programu.Několikrát klikněte na „Další“ a máte hotovo.Po instalaci ovladačů restartujte počítač a znovu zkontrolujte fungování mikrofonu.