Proč se notebook přehřívá

Přehřívání notebooků je jedním z hlavních problémů, které se vyskytnou během jejich provozu.V tomto článku se budeme zabývat hlavními známkami přehřátí notebooku a také způsoby, jak tento problém vyřešit.

Hlavní příčinou přehřátí notebooku je prach.Stejně jako stolní počítač i notebook hromadí během provozu velké množství prachu uvnitř chladicího systému.Výsledkem jsou problémy s chlazením.

Také některé modely notebooků měly původně problémy s chlazením.Zejména problémy s chlazením se vyskytují v laptopech s tenkým tělem.

Notebook zanesený prachem

Jak zjistit, že se notebook přehřívá

Existuje řada známek, které signalizují přehřátí.

  • Notebook začal vydávat příliš mnoho hluku. Zvýšení hluku je charakteristickým znakem přehřátí.Rychlost otáčení chladiče uvnitř pouzdra na notebook je regulována v závislosti na teplotě vnitřních součástí.Pokud z důvodu prachu nebo z jiného důvodu nefunguje chladicí systém efektivně, bude chladič stále pracovat při maximální rychlosti, což znamená, že bude vydávat velké množství hluku.Zvyšování hladiny hluku při zatížení je zcela přirozené.Ale pokud váš notebook začne vydávat velký hluk hned po jeho zapnutí, pak určitě máte problémy s chlazením.
  • Silné zahřívání skříně. Dalšícharakteristický znak přehřátí.
  • Zamrzne a nestabilní práce. Problémy s chlazením nutně povedou k nestabilnímu provozu.
  • Zvlnění nebo pruhy na obrazovce notebooku. Zvlnění na obrazovce může naznačovat problémy s přehřátím procesoru nebo grafické karty.
  • Některé nebo všechny porty nefungují. Problémy s USB a dalšími porty mohou být způsobeny přehřátím jižního mostu notebooku.
  • Spontánní restart počítače nebo vypnutí notebooku. Přehřátí procesoru nutně vede k vypnutí nebo restartu počítače.

Co dělat, když se notebook přehřeje

V případě závažných problémů s přehřátím, například pokud se notebook restartuje, vypne nebo je nestabilní, měli byste okamžitě kontaktovat servisní středisko.Jinak takové kritické přehřátí dříve či později povede k selhání procesoru nebo jiných součástí notebooku.A taková závažná oprava může být o něco levnější než nákup nového zařízení.

Pokud přehřátí notebooku není kritické nebo se během zatížení projeví, lze podniknout řadu opatření ke zlepšení účinnosti chlazení notebooku.

  • Nepokládejte notebook na měkké povrchy. Na měkkých površích jsou otvory na spodní straně notebooku uzavřeny a chladicí výkon je výrazně snížen.
  • Kupte si speciální stojan nebo stolek pro notebook s aktivním chlazením. Aktivní chladicí stojany a stoly(ventilátor) jsou nejúčinnějším řešením problémů s přehřátím.Jedinou nevýhodou je zvýšení hluku.Kromě chlazení notebooku mají taková zařízení další výhody, například integrovaný rozbočovač USB, čtečka karet, reproduktory.
  • Použijte integrovanou grafiku. Pokud váš notebook umožňuje přepínání mezi integrovanými a diskrétními grafickými kartami, použijte diskrétní grafickou kartu co nejméně.Použití integrované grafiky výrazně sníží teplotu procesoru.
  • ​​

Stojan s aktivním chlazením

Aby bylo možné posoudit, jak určité akce ovlivnily teplotu notebooku, je třeba nainstalovat bezplatnýprogram HWmonitor.Tento program vám umožní snadno sledovat teplotu hlavních součástí počítače.